ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم.

۱۳۹۷-۰۴-۳۱

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک  برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

 

دست یابی به صلح، مبارزه‌ای مشترک با هراس‌افکنی و بهبود روابط دو کشور از مواردی است که مقام‌های افغانستان و پاکستان را واداشته  تا روی برنامه‌ای عمل مشترک برای دست‌یابی به صلح و همکاری‌های مشترک کار کنند.

اکنون بعد از چهار نشست مشترک میان افغانستان و پاکستان در چند ماه اخیر؛ مقام‌های دو کشور نخستین گام را برای عملی کردن برنامه‌ای کاری شان از کابل آغاز کردند.

حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه می‎گوید:« هدف این نشست آن است که بیشتر میان افغانستان و پاکستان اعتمادسازی شود. دیگر اینکه ما تأکید داریم که همکاری‌های پاکستان را برای مهار کردن جنگ کنونی در افغانستان جلب کنیم.»

دو طرف ابراز امیدواری می‌کنند که با عملی شدن این کار شیوه از تیره‌گی روابط دو کشور کاسته خواهد شد.

مقام‌های پاکستانی هم از عملی کردن تعهدات شان در این طرز العمل کاری اطمینان می‌دهند و از تلاش‌ها برای اعتماد سازی میان دو کشور سخن می‌زنند.

تهمینه جنجوعه معین وزارت خارجه پاکستان گفته است:« دستاورد خوبی است. ما می‌توانیم سند مشترکی با افغانستان را به امضا برسانیم که روابط دو کشور را بهبود بخشد و ما تعهد بر عملی کردن آن داریم؛ 28 تن از پاکستان  با ما آمده اند. امیدواریم که این پلان عمل نتیجه خوبی در پی داشته باشد.»

از سویی هم معین وزارت  خارجه‌ای پاکستان می‌گوید که کشورش از تأمین صلح در افغانستان و آتش‌بس با گروه طالبان حمایت می‌کند.

پیش از این چهار نشست مشترک برنامه‌ای عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبسته‌گی؛ از بهر شکستن دیوار بی اعتمادی میان دو کشور در اسلام‌آباد برگزار شده بود.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.