ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

روسیه: جنگ افغانستان به بن‌بست رسیده است.

۱۳۹۷-۰۴-۰۱

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه می گوید هیچ یک از طرف‌های درگیر نمی‌توانند از راه جنگ به پیروزی برسند.

 

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه‌ای روسیه گفته است که جنگ افغانستان به بن‌بست رسیده و حمله‌های تهاجمی و مرکبار گروه طالبان در بیشتر بخش‌های افغانستان افزایش یافته است.

ماریا زاخارووا می‌گوید در این نبرد هیچ یک از طرف‌های درگیر از راه جنگ پیروز نخواهند شد از همین رو مسکو از پیشنهاد صلح حکومت افغانستان با طالبان و اعلام آتش بس، استقبال می‌کند.

خانم زاخارووا اضافه می‎کند:« در واقع جنگ افغانستان به بن‌بست رسیده که هیچ یک از طرف‌های درگیر نمی‌توانند از راه ادامه برخوردهای مسلحانه به پیروزی دست یابند. به همین دلیل روسیه از ابتکار رییس جمهور افغانستان برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم و بدون شرط با طالبان و اعلام آتش بس از سوی دولت و طالبان استقبال می‌کند.»

از سویی هم این مقام‌ وزارت خارجه روسیه در مورد افزایش فعالیت گروه داعش و حمله های تروریستی این گروه در افغانستان می‌گوید که این گروه نه تنها تهدید برای افغانستان بل خطر جدی برای صلح و ثبات قاره آسیا می‌باشد.

خانم زاخارووا تصریح کرد که:« ما یک بار دیگر بر اهمیت مبارزه‌ای دوامدار و انعطاف ناپذیر علیه داعش در افغانستان تأکید می‌کنیم. این گروه نه تنها تهدید جدی برای امنیت افغانستان است بل‌که صلح و ثبات در سراسر قاره آسیا را با خطر رو به رو کرده است. امیداور هستیم که مقام‌های دولت افغانستان و نیروهای ائتلاف بین‌المللی، مبارزه علیه این گروه تندرو و همه گروه‌های مسلح هراس‌افکن در این کشور را که در چارچوب داعش فعالیت می‌کنند را شدت ببخشند.»

با این همه سخنگوی وزارت خارجه‌ای روسیه یکبار دیگر حمایت مسکو از گروه طالبان را تکذیب کرده و گفته است که امریکا با مطرح ساختن چنین ادعاها در تلاش اینست تا فعالیت‌های روسیه در افغانستان را منحرف سازد و از طرف هم این کشور می‌خواهد تا بر اشتباهات که در شانزده سال گذشته در افغانستان انجام داده را سرپوش بگذارد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.