ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نشست مقام های اوزبیکستان با اعضای برجسته طالبان

۱۳۹۷-۰۳-۲۹

وزارت خارجه اوزبیکستان گفته است که تاشکنت آماده زمینه سازی هر نوع شرایط برای برگزاری مذاکرات مستقیم بین حکومت و جنبش طالبان است.

 

پس از اعلام آتش‌بس از سوی حکومت افغانستان با طالبان، برخی از کشورها از این تصمیم استقبال کرده و آن را زمینه ساز آغاز گفت‌وگوهای صلح می‌دانند.

به تازه‌گی وزارت خارجه‌ای اوزبیکستان در اعلامیه‌ای گفته است که تاشکنت آماده‌ای میزبانی از مذاکرات صلح میان طالبان و حکومت افغانستان است و مقام‌های این کشور هم‌چنان نشست‌هایی را با نماینده‌های ارشد طالبان برگزار کرده است.

وزارت خارجه‌ای اوزبیکستان گفته است:« حکومت اوزبیکستان تماس‌های مناسب با طالبان برقرار کرده و نشست‌های کاری را با نماینده‌های ارشد جنبش طالبان برگزار کرده است. در جریان این نشست‌ها چشم انداز برای گفت‌وگوها و تعامل برای برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان و نیز انکشافات اقتصادی این کشور مورد بحث قرار گرفته است. اوزبیکستان آماده‌ای فراهم کردن هرنوع زمینه و شرایط برای برگزاری مذاکرات مستقیم بین حکومت افغانستان و جنبش طالبان در قلمرو خود در هر مرحله‌ای از روند صلح است.»

از سویی هم وزارت خارجه روسیه از تمدید آتش‌بس از سوی حکومت افغانستان استقبال کرده و آن را تلاشی برای پایان جنگ و برادرکشی خوانده است.

وزارت خارجه روسیه می‎گوید:« امیدواریم ابتکارعمل کابل یک انگیزه‌ای برای تلاش‌ها به هدف پایان دادن به جنگ برادرکشی در افغانستان بدهد که از مدت‌ها از این ناحیه رنج برده است و نیز زمینه را برای گفت‌وگوهای صلح و روند مصالحه‌ای ملی هموار سازد.»

با این همه در خبرنامه وزارت خارجه اوزبیکستان آمده است که تاشکنت یک سری نشست‌های مشورتی با حکومت افغانستان، نماینده‌های امریکا، چین، روسیه، اعضای گروه بین‌المللی تماس، کشورهای منطقه اورآسیا، جنوب آسیا خاور نزدیک و دور در مورد صلح و ثبات افغانستان برگزار کرده است.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.