ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

روسیه از تمدید آتش در افغانستان استقبال می کند

۱۳۹۷-۰۳-۲۹

روسیه از تمدید آتش‌بس از سوی حکومت افغانستان استقبال کرده و آن را تلاشی برای پایان جنگ و  برادرکشی می‌داند.

 

همزمان با پایان آتش‌بس موقت طالبان و تمدید آتش‌بس از سوی حکومت؛ گروه  طالبان تحرکات شان در برخی ولایت‌ها را از سر گرفته اند و درگیری‌های این گروه با  نظامیان افغان در برخی ولایت‌ها تلفاتی نیز برجای گذاشته است.

اما روسیه به تازه‌گی با استقبال از تمدید آتش‌بس از سوی حکومت ادامه‌ای جنگ و درگیری در افغانستان را برادر کشی عنوان کرده و امیدوار است که این آتش‌بس زمینه‌ساز گفت‌وگوهای صلح در کشور باشد.

وزارت خارجه‌ای  روسیه گفته است:« امیدواریم ابتکارعمل کابل یک انگیزه برای تلاش‌ها به هدف پایان دادن به جنگ برادرکشی در افغانستان بدهد که از مدت‌ها از این ناحیه رنج برده است و نیز زمینه را برای گفت‌وگوهای صلح و روند مصالحه‌ای ملی هموار سازد.»

از سویی هم پیرمیداون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید که آتش‌بس سه روزه طالبان با حکومت امیدواری‌ها به پایان جنگ را بیشتر ساخته هاست.

آقای پیرمیداون گفت:« روند صلح همان‌طور که سفیر امریکا اشاره کرد یک موضوع مهم است و آتش‌بس به میان آمده امیدواری‌های تازه‌ای را برای پایان جنگ به میان آورده است. ما باید از این فرصت استفاده کرده و نا امنی‌ها را مهار کنیم.»

با این حال شماری از سناتوران از ادامه جنگ طالبان بعد از پایان آتش‌بس سه روزه‌ای این گروه انتقاد می‌کنند و می‌گویند که رهبران طالبان هیچ باوری به صلح ندارند و حکومت باید به پیامد تصمیم هایش توجه کند.

محمد علم ایزدیار معاون نخست مجلس سنا می‎گوید:« با وجود استقبال بی سابقه‌ای مردم افغانستان و تعداد زیادی از مسوولین حکومت از آتش بس اما طالبان به تمام شدن زمان این آتش بس بی رحمانه نیروهای امنیتی را مورد حمله قرار دادند.»

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که رییس جمهور غنی آتش‌بس با گروه طالبان را برای ده روز دیگر تمدید کرده است اما طالبان علاقه‌ای برای تمدید این آتش‌بس نشان نداده اند.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.