ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

راهبرد ملی صادرات افغانستان عملاً به مرحله اجرا رفت

۱۳۹۷-۰۳-۲۰

رییس اجراییه در این مورد گفت که عدم توازن واردات و صادرات افغانستان پذیرفتنی نیست و باید چالش های فرا راه سرمایه گذاری حل شود.

 

راهبرد ملی صادرات افغانستان که گامی در راستای به میان آوردن توازن در واردات و صادرات کشور پنداشته می‌شود  امروز از سوی ریاست اجراییه با حضور شماری از وزیران کابینه و نماینده‌ای نهادهای خارجی و بازرگانان رونمایی شد.

همایون رسا  وزیر صنعت و تجارت در مورد این طرح گفت:« بخش هایی که در این طرح سهم داده شده است میوه‌های خشک، میوه‎های تازه، زعفران، قالین و سنگ مرمر و دیگر سنگ های قیمتی می‎باشد.»

همچنان خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این نشست با استقبال از رونمایی این راهبرد اما کاغذپرانی‌ها ، فساد گمرکی و نبود سردخانه‌های معیاری را هنوز هم از چالش‌های جدی بازرگانی در افغانستان عنوان می‌کند.

پییر میودن  سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان هم با تأکید بر تلاش‌ها مبنی بر دسترسی بازرگانان افغانستان به بازارهای اروپایی می‌گوید که این سند، سکتور خصوصی را مورد حمایت جدی قرار می‌دهد.

آقای میودن گفت:« راهبرد ملی صادرات یک نقش کلیدی در راستای قرار گرفتن سکتور خصوصی افغانستان در مرکز و محور مودل اقتصادی این کشور دارد و در واقعیت این سند سکتور خصوصی را حمایت کرده و  در راستای رسیدن به یک اقتصاد فعال کمک می‌کند.»

با این همه عبدالله عبدالله رییس اجراییه در این نشست با تأکید بر رسیده‌گی به چالش‌های بازرگانان می‌گوید که عدم توازن در واردات و صادارت کشور پذیرفتنی نیست.

راهبرد ملی صادارت کشور درحالی تدوین گردید که به اساس آمار پس از سال 2012 صادرات افغانستان در حال افزایش است اما هم زمان با این کسر بازرگانی و نبود توازن در واردات و صادرات از نگرانی‌های جدی بازرگانان به شمار می‌رود.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.