ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

حکومت در کار کمیسون انتخابات مداخله می‌کند

۱۳۹۷-۰۳-۰۲

قانون‌گذاران می‌گویند، حکومت با تعیینات اخیر در سکتورهای امنیتی در تلاش منهدسی انتخابات است و بار دیگر با رای شهروندان خیانت صورت خواهد گرفت.

 

شماری از قانون‌گذاران حکومت را به مداخله در کار کمیسیون مستقل انتخابات متهم می‌کنند.

آنان می‌گویند، حکومت با تعیینات اخیر در سکتورهای امنیتی و ملکی، در تلاش مهندی انتخابات پیش‌رو است و مردم در این روند ملی، تصمیم گیرنده نخواهند بود.

جعفر مهدوی یک عضو مجلس نمایندگان گفت:" تعینات مقامات امنیتی و ملکی با مداخله ریاست جمهوری، برای زمینه برای تقلب انتخابات آینده افغانستان صورت می‌گیرد".

ظهیر سعادت نماینده دیگر پارلمان گفت:" رییس جمهورکسانی‌که را حداقل شفافیت را در برگزاری انتخابات در نظر دارند، می‌خواهد از سر راه دور بسازد و انتخابات را مطابق میل و خواست خودشان برگزار کنند".

اما حفیظ الله هاشمی عضو کمیسیون مستقل انتخابات مداخله ریاست جمهوری در کار این کمیسیون را رد می‌کند و می‌گوید که این نهاد تنها به حکومت وابستگی مالی دارد.

این درحالی‌ است معاذالله دولتی معاون کمیسیون انتخابات شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی از مداخله حکومت در کار کمیسیون و وارد کردن فشار بالای کمیشنران پرده برداشت.

فروش و جعل شناسنامه‌ها و برچسپ های انتخاباتی از سوی شماری نامزدان و نرسیدن مواد اساس انتخابات به ولسوالی‌ها از دیگر مواردی اند که نمایندگان از آن نگران اند.

گفته می‌شود که تا اکنون در بیش از 30 ولسوالی مواد اساس انتخاباتی نرسیده است.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.