ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

کاهش ارزش پول افغانی در برابر دالر امریکایی

۱۳۹۷-۰۲-۳۰

اتحادیه صرافان افزایش نا امنی و کاهش عرضه دالر از سوی بانک مرکی را عامل افت بهای پول افغانی در برابر دالر می داند.

 

در پیِ کاهش تدریجی ارزش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی به ویژه دالر امریکایی، اتحادیه صرافان شدت گرفتن نا امنی‌ها، کاهش در عرضه دالر از سوی بانک مرکزی و عدم مدیریت درست این بانک از بازار پول در افغانستان را عوامل اُفت بهای اسکناس افغانی می‌داند.

اما بانک مرکزی می‌گوید که آنان مطابق به نیازمندی‌های بازار دالر عرضه می‌کنند.

ایمل عاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان تأکید می‌کند که رشد اقتصادی امریکا سبب شده تا نرخ دالر در بازارهای جهان افزایش یابد.

پیشتر کمیسیون اقتصادی مجلس نماینده‌گان، درگیری‌های سیاسی، عدم تعهد دونرها در انتقال پول به دست حکومت و کاهش میزان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را از دلایل داخلی کاهش اسکناس افغانی در مقابل ارزهای خارجی اعلام کرد.

بر اساس گفته‌های اتحادیه‌ای صرافان افغانستان، بانک مرکزی در گذشته هرهفته سه‌بار پول دالر را به بازار عرضه می‌کرد، اما حالا بانک مرکزی هفته‌ای دوبار به بازار دالر عرضه می کند و این مورد سبب شده تا حدود سی میلیون دالر خلای پولی در بازارهای کشور به میان آید و نرخ دالر هم روز به روز افزایش بیابد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

جرم های جنایی در بلخ افزایش یافته است 2018-06-24

قتل های مرموز، سرقت های مسلحانه و گشت و گذار تفنگداران غیر مسوول در شهر از مواردی اند که آرامش بلخیان را گرفته است.

کارخانه های نساجی کشور در حال رکود قرار دارند 2018-06-24

رییس عامل کارخانه های نساجی با انتقاد از بی توجهیِ حکومت در احیای این کارخانه ها می گوید حکومت با وعده های بسیار هیچ اقدامی برای کمک آنها نکرده است.

باشنده های هرات به خاطر نا امنی تجمع اعتراضی کردند 2018-06-23

این اعتراض کننده گان پس از ترور یک عالم دین از سوی افراد مسلح ناشناس، در برابر ساختمان مقام‌ ولایت تجمع کرده و خواستار تأمین امنیت شدند.