ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

حمله‌ای انتحاری امروز کابل؛ 30 کشته و 60 زخمی

۱۳۹۷-۰۲-۰۲

مقام‌ها در وزارت داخله می‌گویند این حمله زمانی رُخ داد که تعدادی از شهروندان برای گرفتن شناسنامه، در برابر یکی از نمایندگی‌های این اداره جمع شده بودند.

 

صبح امروز صدها تن برای گرفتن شناسنامه در برابر یکی از نماینده‎گی‎های اداره‎ای ثبت و احوال نفوس صف کشیده بودند تا باشد در روند انتخابات آینده اشتراک و سرنوشت شان را با رای مشخص کنند، اما بی‌خبر از این که سرنوشت آنان را فرد انتحاری با خون رنگین می‌سازد.

وزارت داخله آمار جان باخته‌گان این رویداد را بیش از 30 تن و زخمیان را 56 تن گزارش می‌دهد اما یک منبع در بیمارستان استقلال به تلویزیون آرزو می‌گوید که تنها در این بیمارستان، جسد 36 تن را انتقال داده اند.

نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله در مورد این رویداد می‎گوید:« فرد انتحاری خود را در جمع از افرادی که برای گرفتن تذکره به این اداره مراجعه کرده بودند خود را منفجر ساخته است که در نتیجه‎ای این انفجار بیش از 30 تن کشته و نزدیک به 50 تن زخم برداشته اند. در میان کشته شده‌ها اطفال نیز شامل است.»

شماری از زخمیان این رویداد، مسوولان امنیتی را به کوتاهی در تأمین امنیت جان شهروندان متهم می‌کنند. این حمله‌ای خونین با واکنش‌های زیادی نیز روبه‌رو شده است.

سران حکومت وحدت‌ملی حمله برغیرنظامیان را نکوهش کرده هشدار می‌دهند که شورشیان با انجام چنین حملات، هرگز مانع حرکت‌های سیاسی و فرهنگی مردم افغانستان شده نمی‌توانند.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه با تقبیح این رویداد می‎گوید:« این تصویر وضعیت در افغانستان است. دشمنان مردم ما از هر فرصتی استفاده می‎کنند تا خرابکاری کنند.»

در همین حال قرار است در پیوند به افزایش ناامنی‌ها و حمله‌ به اداره ثبت احوال نفوس در غرب کابل سناتوران  وزیر امور داخله را به این مجلس فرا بخوانند. گروه داعش مسوولیت این حمله تروریستی را برعهده گرفته است.

حمله بر یکی از ادارات ثبتِ احوال نفوس در حالی صورت می‎گیرد که بیشتر از یک هفته می‎شود که روند ثبت نام رأی دهنده‎گان جهت شرکت در انتخابات آغاز شده است.

__________

محفوظ هاشمی

 
عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.