ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

عواید در بندر تورخم نسبت به سال گذشته کاهش یافته است

۱۳۹۷-۰۱-۳۱

اتحادیه‌ای بازرگانان ننگرهار می‌گوید، مشکلات سیاسی و ترانزیتی میان افغانستان و پاکستان سبب شده تا انتقال کالاها از این بندر 70 درصد کاهش یابد.

 

تیره‌گی روابط میان کابل –  اسلام‌آباد در ماه‎های اخیر، باعث کاهش داد و ستد تجاری میان دو کشور شده است.

مسوولان اتاق تجارت ننگرهار می‌گویند که برای انتقال کالاهای بازرگانی از مسیر تورخم کدام محدودیتی نیست، اما روابط میان دو کشور باعث کاهش نقل و انتقالات از این مسیر شده است.

شاکرالله ساپی سخنگوی اتاق تجارت ننگرهار می‎گوید:« به نسبت مناسبات تیره‎ای سیاسی و مشکلات ترانزیتیِ که پاکستان همیشه برای افغان‎ها ایجاد کرده اند صادرات افغانستان به 700 میلیون دالر کاهش یافته است.»

در کنار کاهش نقل و انتقالات کالاهای بازرگانی از بندر تورخم، شماری از راننده‌های وسایط باربری می‌گویند که در بخش حمل و نقل تغییر قابل توجهی آمده است.

درهمین حال، محمدطاهر رشیدی، مدیر گمرک تورخم می‎گوید:« درست است که مناسبات ما با پاکستان در همین اواخر خوب نیست اما عواید بندر تورخم نسبت به سال گذشته زیادتر است.»

بربنیاد گزارش اتاق تجارت و صنایع ننگرهار، در سال‌های 2010 و 2012 داد و ستد بازرگانی میان افغانستان – پاکستان به سه میلیارد دالر می‌رسید، اما  مشکلات سیاسی و ترانزیتی میان دو کشور سبب شد تا این رقم هفت صد میلیون دالر کاهش بیابد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.