ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

عواید در بندر تورخم نسبت به سال گذشته کاهش یافته است

۱۳۹۷-۰۱-۳۱

اتحادیه‌ای بازرگانان ننگرهار می‌گوید، مشکلات سیاسی و ترانزیتی میان افغانستان و پاکستان سبب شده تا انتقال کالاها از این بندر 70 درصد کاهش یابد.

 

تیره‌گی روابط میان کابل –  اسلام‌آباد در ماه‎های اخیر، باعث کاهش داد و ستد تجاری میان دو کشور شده است.

مسوولان اتاق تجارت ننگرهار می‌گویند که برای انتقال کالاهای بازرگانی از مسیر تورخم کدام محدودیتی نیست، اما روابط میان دو کشور باعث کاهش نقل و انتقالات از این مسیر شده است.

شاکرالله ساپی سخنگوی اتاق تجارت ننگرهار می‎گوید:« به نسبت مناسبات تیره‎ای سیاسی و مشکلات ترانزیتیِ که پاکستان همیشه برای افغان‎ها ایجاد کرده اند صادرات افغانستان به 700 میلیون دالر کاهش یافته است.»

در کنار کاهش نقل و انتقالات کالاهای بازرگانی از بندر تورخم، شماری از راننده‌های وسایط باربری می‌گویند که در بخش حمل و نقل تغییر قابل توجهی آمده است.

درهمین حال، محمدطاهر رشیدی، مدیر گمرک تورخم می‎گوید:« درست است که مناسبات ما با پاکستان در همین اواخر خوب نیست اما عواید بندر تورخم نسبت به سال گذشته زیادتر است.»

بربنیاد گزارش اتاق تجارت و صنایع ننگرهار، در سال‌های 2010 و 2012 داد و ستد بازرگانی میان افغانستان – پاکستان به سه میلیارد دالر می‌رسید، اما  مشکلات سیاسی و ترانزیتی میان دو کشور سبب شد تا این رقم هفت صد میلیون دالر کاهش بیابد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.