ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

امریکا می‌خواهد با استفاده از داعش به روسیه نفوذ کند

۱۳۹۷-۰۱-۲۹

کارشناسان به این باور اند که امریکا با استفاده از اختلافات گروهها با حکومت با همکاری به داعش می‌خواهد که از طریق ولایت‌های سرحدی شمال افغانستان به آسیای میانه راه پیدا کرده و روسیه را نا امن بسازد.

 

در پی نا امن شدن ولایتهای شمال افغانستان و نفوذ و سربازگیری داعش در بعضی از مناطق شمال کشور و عدم اراده قوی برای از بین بردن پایگاه‌های امن این گروه تروریستی در افغانستان به ویژه در ولایتهای شمالی چون فاریاب، جوزجان، و بدخشان کارشناسان به این باور اند که امریکا با استفاده از اختلافات گروهها با حکومت با همکاری به داعش می‌خواهد از طریق ولایتهای سرحدی شمال افغانستان به آسیای میانه راه پیدا کرده و روسیه را نا امن بسازد.

اختلافات و قدرت‌نمایی بین دو کشور روسیه و امریکا پس از جنگ جهانی آغاز شده است و امریکا همیشه مصمم بر این بوده که به قلمرو روسیه نفوذ پیدا کند.

محمد ظریف ناصری کارشناس روابط سیاسی و بین‌الملل در گفت‌وگو با اسپوتنیک میگوید:

داعش یک پدیده‌ای مجهولالهویه است که از زمان به وجود آمدنش در عراق و سوریه در مناطق نا امن نفوذ کرده و ساحات نفوذش را گسترش داد.

اکنون بعد از شکست داعش در کشورهای عراق و سوریه داعش جاهای نا امن را جستجو می‌کند و این یکی از شیوههای داعش است که در مناطق نا امن سرحدی، به خود پناه‌گاه امن بسازد.

موضوع دیگر اینکه اگر شمال افغانستان نا امن باشد می‌تواند داعش به آن طرف سرحد در کشورهای آسیای میانه نفوذ پیدا بکند زیرا در آن کشورها حکومتهای اسلامی وجود دارد. داعش از تندروان اسلامی استفاده می‌کند تا به روسیه نزدیک شود و این اختلافات بین روسیه و امریکا بعد از جنگ سرد و جنگ گرم تا کنون ادامه دارد همچنان آوازههایی وجود دارد که امریکا از طریق آسیای میانه می‌خواهد در روسیه بیثباتی را به وجود بیاورد تا نفوذ خود را در کشورهای آسیای میانه و روسیه بیشتر بسازد.

بنا بر این، اگر امروز شمال افغانستان نا امن است یکی از دلایلش آن اختلافات در درون نظام است و از همین نکته ضعف حکومت استفاده می‌کند.

بارها نماینده ویژۀ رییس جمهور روسیه در افغانستان، آقای ضمیر کابلوف از طریق رسانهها نگرانی خود را بیان کرده است که گویا گروه تروریستی داعش در حال سرباز گیری و قوت گرفتن است. در مورد اینکه دولت افغانستان چه مکلفیتهایی در از بین بردن این گروه ترویستی دارد، آقای ناصری می‌گوید:

« حکومت افغانستان مسوولیت دارد تا از سرحدات خود محافظت کند اما متاسفأنه ما آنقدر یک دولت قوی و مقتدر نداریم تا بتوانیم سرحدات خود را به صورت جدی حفاظت کنیم. چهار دهه جنگ و مداخلات سازمان‌های استخباراتی در منطقه مانع می‌شود که ما بتوانیم از سرحدات خود درست محافظت کنیم.  ظهور داعش و خطر ایجاد شده برای کشورهای آسیا میانه این تشویش را برای روسیه به میان آورده است که اگر داعش این کشورها را بی ثبات بسازد به این معنی است که روسیه را بیثبات ساخته است پس این مسأله برای روسیه قابل پذیرش نیست، زیرا روسیه یک قدرت بزرگ جهانی است.»

« ما به این باور هستیم که جنگ نه تنها در افغانستان بلکه در هیچ کشور دیگری ادامه پیدا نکند. اما اگر داعش با روسیه درگیر شود در آن زمان این جنگ به نفع افغانستان خواهد بود. زیرا فعلاً ما تنها با داعش درگیر هستیم و آن زمان  روسیه می‌تواند با دخالت در مبارزه با تروریزم می‌تواند قسمی که در کشور سوریه داعش را ریشه کَن ساخت از افغانستان هم دفاع کند و داعش را از این کشور ریشه کن بسازد.»

آقای ناصری نا امنی مانع اصلی بر سر راه درست به مصرف نرسیدن کمکهای خارجی میداند:

از سال ۲۰۰۱ به این طرف امریکا و کشورهای همپیمانش به ملیاردها دالر در این کشور به مصرف رسانیده اند اول که این پولها آنچنانی که لازم بود به جای لازم آن به مصرف نرسیده است و دیگر اینکه در کشور که جنگ وجود داشته باشد همه سرمایه مصرف جنگ می‌شود. به طور مثال، اگر کشور ۲۰ سال در امن باشد و یک سال در جنگ، تمامی امکانات و سرمایه ۲۰ ساله مصرف یک سال جنگ می‌شود و حالا نیز کمکهایی که صورت میگیرد به دلیل نبود امنیت نداریم این کمک‌ها به جای درست آن به مصرف نمی‌رسد.

در قسمت آوردن مهاجرین به کشور و دعوت از آنها باید صلح در کشور حاکم باشد تا زمینه‌ای کمکها به این مهاجرین مساعد گردد ولی متأسفانه که فعلاً زمینهای دولتی در اکثر جاها توسط زورمندان غصب گردیده و زمینه کمکها به این مهاجرین مساعد نیست. در حالی‌که از سال ۲۰۰۱ تا کنون بازسازیهای زیادی صورت گرفته است ولی آنچنان که باید این برنامه عملی می‌شد بنابر جنگها در مناطق مختلف این روند را به کندی مواجه ساخته است.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.