ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

عواید ملی 70 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است

۱۳۹۷-۰۱-۲۷

وزیر مالیه می‌گوید  که تا کنون بیش 169 میلیارد افغانی عواید ملی جمع‌آوری شده و عواید گمرکات کشور نیز افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

 

وزیر مالیه به منظور تشریح کارکردهای این وزارت و برنامه‌های وزارت مالیه در نشست استماعیه‌ای مجلس نمایندهگان حضور یافت.

 به گفته‌ای اکلیل حکیمی در چند سال گذشته عواید ملی کشور بیش از 70 درصد رشد داشته و این اداره در سال جاری  مدیریت مصرف بودجه‌ها را به ادارت و واحدهای بودجه‌یی سپرده است.

آقای حکیمی گفت:« جمع‎آوری عواید ملی در سال گذشته که 169.1 میلیارد افغانی از منابع داخلی بود نشان‎ دهنده‎ای 70 درصد افزایش را در مقایسه با سال 1393 نشان می‎دهد.»

از سویی هم وزارت مالیه آغاز مطالعات روی پنج حوزه‌ای بزرگ دریایی افغانستان، افزایش در عواید گمرکات آغاز کار پروژه‌ای کاسا یک هزار و آماده‌گی‌های چین، ایران و پاکستان را در ساخت و ساز و کاهش بهای مواد نفتی از عمده‌ترین برنامه‌های این اداره می‌داند.

به گفته‌ای آقای حکیمی در سال جاری میلادی افغانستان بیش از یک ملیارد افغانی کمک‌های جهانی را به دست آورده و در ماه نوامبر این سال نیز قرار است نشستی در ژنف سویس به منظور تمدید تعهدات و کمک‌ کشورهای کمک کننده به افغانستان برگزار شود.

وزارت مالیه در حالی نسبت به افزایش عواید ملی کشور سخن می‌گوید که بر اساس یافته‌های تازه‌ای بانک انکشاف آسیایی، اقتصاد افغانستان در سال‌های 2018 و 2019 رشد خوبی نخواهد داشت.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.