ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

عطامحمد نور: با ارگ به توافق رسیده ایم .

۱۳۹۷-۰۱-۰۱

عطا محمد نور یکبار دیگر به تنش‌های اخیر میان حزب جمعیت و ارگ اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات میان این حزب و ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

 

هزاران زایری‌که در چند روز گذشته برای اشتراک در جشن نوروز به شهر مزارشریف آمده بودند، دسته دسته راهی مزار حضرت علی کرم الله وجهه شدند.

امسال نیز مراسم جشن نوروز و آغاز میله گل سرخ در شهر مزارشریف با حضور مقام‌های ارشد دولتی برگزار شد.

در این مراسم عطا محمد نور به تنش‌های اخیر سیاسی اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات صورت گرفته میان ارگ و حزب جمعیت نهایی و اعلام خواهد شد.

آقای نور تأکید دارد که وی سه تن را به عنوان نامزد به مقام ولایت بلخ پیشنهاد کرده و یکی از آنان برگزیده خواهد شد.

وی‎می‎گوید:« در نتیجه چندین مذاکره با ارگ به بسیاری خواست‎های خود دست یافته ایم. دو سه نفری را که برای ولایت بلخ انتخاب کرده ایم از نور شما کم نخواهد بود.»

رییس اجرایی حزب جمعیت تأکید دارد که حکومت زمینه‌ای برگشت جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری را فراهم کرده و جنرال زراق را نیز به وظیفه اش ابقا کند.

آقای نور می‌گوید ائتلاف ملی نجات افغانستان برنامه‌های بزرگ در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نیز دارد و از تمامی هوادرانش می‌طلبد تا در این روند ملی وی را حمایت کنند.

 عطامحمد نور می‎گوید:« با هم به سوی انتخابات پیشرو می‎رویم و در این کارزار جدید با حضور حماسی رویداد دیگر تاریخی را رقم خواهیم زد.»

درهمین حال محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید تمامی آمادگی‌ها به هدف برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری گرفته شده است.

اقای دانش هم‌چنان از برگزاری زودی نشست‌های مهم پیرامون صلح افغانستان در کشورهای اندونیزیا و اوزبیکستان خبر داده و از گروه طالبان می‌خواهد به ندای صلح حکومت لبیک گویند.

با پایان یافتن سخنرانی مقام‌های دولتی، لحظه‌ای پر هیجان برافراشتن جهنده‌ای مولا فرا رسید و با شلیک 21 ضرب توپ به دستور معاون دوم ریاست جمهوری، جهنده بر افراشته شد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.