ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نخستین حمله انتخاری در 1397؛ پنجاه کشته و زخمی

۱۳۹۷-۰۱-۰۱

مسوولان امنیتی می‌گویند هدف انتحار کننده مراسم نوروز در زیارت سخی کابل بود که پیش از این رسیدن به هدف خودش را در جاده دانشگاه کابل منفجر ساخت.

 

حوالی ساعت 12 چاشت امروز، گروهی از جوانان با آله‌های موسیقی دست داشته‌ای شان سرگرم شادمانی و تجلیل از سال نو در جاده‌ای دانشگاه کابل بودند که فرد مهاجم همراه با مواد انفجاری اش خود را در میان آنان منفجر می‌سازد و این فضای شاد را به غمگنینانه ترین وضعیت تبدیل می‎کند. در این رویداد بیش از 26 تن جان باخته و نزدیک به 20 تن دیگر زخم برداشتند.

مردی‌که در بستر مرگ و زنده‌گی قرار دارد می‌گوید با خانم اش برای تجلیل از جشن نوروز به کارته‌ای سخی آمده بودند که در مسیر راه آماج این حمله قرار می‌گیرد و خانم اش را از دست داده است.

درهمین حال مسوولان امنیتی می‌گویند که از قبل اطلاعات استخباراتی در پیوند به این رویداد وجود داشت.

داوود امین فرمانده پولیس کابل می‎گوید:« ما اطلاع قبلی داشتیم که انتحاری در این منطقه وارد شده است. ما پاسگاه آنی ایجاد کردیم ولی به خاطر زیاد بودن مردم و بیر و بار مرد انتحاری توانسته خود را در بین مردم جا بدهد.»

مسوولیت این رویداد خونین در روز نخست سال 97 را گروه داعش به عهده گرفته است.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.