ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است

۱۳۹۶-۱۲-۲۹

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.

 

شهروندان فردا نخستین روز سال نو را جشن می‌گیرند. اما یکی از نگرانی‌ها بخاطر تجلیل با شکوه این روز، تأمین امنیت است که بسیاری از مردم از آن دلهره دارند.

وزارت امور داخله اطمینان می‌دهد که تدابیر ویژه امنیتی به منظور تجلیل از سال نو و جشن نوروز در پایتخت و برخی از ولایت‌های دیگر روی دست گرفته شده است.

نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله می‎گوید:« یک پلان امنیتی برای تأمین امنیت روزهای نوروز که از فردا آغاز می‎شود، ساخته شده است. بیشتر تمرکز ما به شهرهای شمال افغانستان و مخصوصاً ولایت بلخ است.»

شهر مزارشریف که خواست‌گاه نوروز دانسته می‌شود این روزها، میزبان هزاران زایر از نقاط مختلف و بیرون از کشور است.

در کنار این‌که سیمای این شهر تغییر کرده در هر گوشه آن، ایست‌های بازرسی به منظور تأمین امنیت جشن نوروز ایجاد شده تا مردم با خاطر آرام این روز را تجلیل کنند.

سید کمال سادات فرمانده‌ای پولیس بلخ می‎گوید:« به کسی اجازه داده نخوهد شد غیر مسوولانه انجام دهد که باعث تشویش مردم ما شود.»

مهمانانی‌که از دور و نزدیک به دیار مولاعلی آمده اند برای آغاز مراسم جهنده بالا لحظه شماری می‌کنند. جشن نوروز از جشن‌های کهن به شمار می‌رود که همه ساله با برنامه‌های مختلف در افغانستان و شماری از کشورهای منطقه  تجلیل می‌شود.

مسوولان امنیتی بلخ اطمینان می‌دهند که این جشن کهن، همانند سال‌های گذشته در فضای امن و به دور از هرگونه دلهره‌گی برگزار خواهد شد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.