ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است

۱۳۹۶-۱۲-۲۹

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.

 

شهروندان فردا نخستین روز سال نو را جشن می‌گیرند. اما یکی از نگرانی‌ها بخاطر تجلیل با شکوه این روز، تأمین امنیت است که بسیاری از مردم از آن دلهره دارند.

وزارت امور داخله اطمینان می‌دهد که تدابیر ویژه امنیتی به منظور تجلیل از سال نو و جشن نوروز در پایتخت و برخی از ولایت‌های دیگر روی دست گرفته شده است.

نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله می‎گوید:« یک پلان امنیتی برای تأمین امنیت روزهای نوروز که از فردا آغاز می‎شود، ساخته شده است. بیشتر تمرکز ما به شهرهای شمال افغانستان و مخصوصاً ولایت بلخ است.»

شهر مزارشریف که خواست‌گاه نوروز دانسته می‌شود این روزها، میزبان هزاران زایر از نقاط مختلف و بیرون از کشور است.

در کنار این‌که سیمای این شهر تغییر کرده در هر گوشه آن، ایست‌های بازرسی به منظور تأمین امنیت جشن نوروز ایجاد شده تا مردم با خاطر آرام این روز را تجلیل کنند.

سید کمال سادات فرمانده‌ای پولیس بلخ می‎گوید:« به کسی اجازه داده نخوهد شد غیر مسوولانه انجام دهد که باعث تشویش مردم ما شود.»

مهمانانی‌که از دور و نزدیک به دیار مولاعلی آمده اند برای آغاز مراسم جهنده بالا لحظه شماری می‌کنند. جشن نوروز از جشن‌های کهن به شمار می‌رود که همه ساله با برنامه‌های مختلف در افغانستان و شماری از کشورهای منطقه  تجلیل می‌شود.

مسوولان امنیتی بلخ اطمینان می‌دهند که این جشن کهن، همانند سال‌های گذشته در فضای امن و به دور از هرگونه دلهره‌گی برگزار خواهد شد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

حضور امریکا به تقویت داعش در افغانستان انجامیده است 2018-04-23

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید با حضور امریکا به نام مبارزه با تروریزم در افغانستان، گروه تروریستی داعش در این کشور ظهور کرد.

نُه سرباز در بادغیس توسط طالبان کشته شدند 2018-04-23

مسوولان محلی بادغیس می‌گویند طالبان شب هنگام حملات تهاجمی را بر شماری مرکزهای ثبت نام رای دهندگان در منطقه باغبان شهر قلعه نو راه انداخته اند.

تقویم برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام شد 2018-04-22

بر بنیاد این تقویم، ثبت نام نامزدان برای انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ پنجم ماه جوزا آغاز تا 22 همین ماه ادامه می‌یابد.