ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

دفتر قطر برای طالبان با پذیرفتن پیشنهاد صلح باز خواهد شد

۱۳۹۶-۱۲-۲۸

رییس دبیرخانه‎ای شورای عالی صلح می‎گوید در صورتی‎که طالبان به خواست حکومت پاسخ مثبت ندهد، هیچ‎گونه دفتر سیاسی برای این گروه در قطر باز نخواهد شد.

 

بیش از سه هفته از دومین نشست پروسه‌ای کابل می‌گذرد؛ نشستی‌که حکومت در آن بسته‌ای پیشنهادی صلح را به گروه طالبان ارایه کرد.

اما اکنون شورای عالی صلح می‌گوید، خوشبینی‌ها به پیوستن گروه طالبان به روند صلح بیش‌تر شده اما پاسخ گروه طالبان به طرح پیشنهادی حکومت، سرنوشت دفتر این  گروه در قطر را  هم مشخص خواهد ساخت.

محمد اکرم خپلواک رییس دبیرخانه شورای عالی صلح می‎گوید:« ما منتظر جواب مستقیم تحریک طالبان هستیم. اگر آماده به مذاکرات بودند هرنوع امکانات در اختیار شان قرار خواهد در غیر آن صورت هر نوع دفتر و امکانات برای این گروه در نظر گرفته نخواهد شد.»

آقای خپلواک اما تأکید دارد که براساس اطلاعات شورای عالی صلح اکنون مقام‌های ارشد گروه طالبان در حال رأی‌زنی در مورد این بسته پیشنهادی حکومت استند.

با این حال رییس دبیرخانه‌ای شورای عالی صلح می‌گوید، قرار است پس از نشست سه جانبه‌ای علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در جاکارتا همچنان نشستی به سطح علمای کشورهای اسلامی در مورد صلح افغانستان برگزار خواهد شد.

آقای خپلواک می‎گوید:« نهادهای صلح نشست‎های ابتدایی را با علمای اندونیزیا داشته است. ما با آن‎ها به این موافقه رسیده ایم که یک نشست سه‎جانبه‎ای از علما را برگزار کنیم.»

از سویی هم شماری از علمای دین که در این نشست اشتراک کرده اند پیشنهاد صلح حکومت را ندای ملی می‌دانند و از گروه طالبان می‌خواند که به این روند بپیوندند.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

حضور امریکا به تقویت داعش در افغانستان انجامیده است 2018-04-23

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید با حضور امریکا به نام مبارزه با تروریزم در افغانستان، گروه تروریستی داعش در این کشور ظهور کرد.

نُه سرباز در بادغیس توسط طالبان کشته شدند 2018-04-23

مسوولان محلی بادغیس می‌گویند طالبان شب هنگام حملات تهاجمی را بر شماری مرکزهای ثبت نام رای دهندگان در منطقه باغبان شهر قلعه نو راه انداخته اند.

تقویم برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام شد 2018-04-22

بر بنیاد این تقویم، ثبت نام نامزدان برای انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ پنجم ماه جوزا آغاز تا 22 همین ماه ادامه می‌یابد.