ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

دفتر قطر برای طالبان با پذیرفتن پیشنهاد صلح باز خواهد شد

۱۳۹۶-۱۲-۲۸

رییس دبیرخانه‎ای شورای عالی صلح می‎گوید در صورتی‎که طالبان به خواست حکومت پاسخ مثبت ندهد، هیچ‎گونه دفتر سیاسی برای این گروه در قطر باز نخواهد شد.

 

بیش از سه هفته از دومین نشست پروسه‌ای کابل می‌گذرد؛ نشستی‌که حکومت در آن بسته‌ای پیشنهادی صلح را به گروه طالبان ارایه کرد.

اما اکنون شورای عالی صلح می‌گوید، خوشبینی‌ها به پیوستن گروه طالبان به روند صلح بیش‌تر شده اما پاسخ گروه طالبان به طرح پیشنهادی حکومت، سرنوشت دفتر این  گروه در قطر را  هم مشخص خواهد ساخت.

محمد اکرم خپلواک رییس دبیرخانه شورای عالی صلح می‎گوید:« ما منتظر جواب مستقیم تحریک طالبان هستیم. اگر آماده به مذاکرات بودند هرنوع امکانات در اختیار شان قرار خواهد در غیر آن صورت هر نوع دفتر و امکانات برای این گروه در نظر گرفته نخواهد شد.»

آقای خپلواک اما تأکید دارد که براساس اطلاعات شورای عالی صلح اکنون مقام‌های ارشد گروه طالبان در حال رأی‌زنی در مورد این بسته پیشنهادی حکومت استند.

با این حال رییس دبیرخانه‌ای شورای عالی صلح می‌گوید، قرار است پس از نشست سه جانبه‌ای علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در جاکارتا همچنان نشستی به سطح علمای کشورهای اسلامی در مورد صلح افغانستان برگزار خواهد شد.

آقای خپلواک می‎گوید:« نهادهای صلح نشست‎های ابتدایی را با علمای اندونیزیا داشته است. ما با آن‎ها به این موافقه رسیده ایم که یک نشست سه‎جانبه‎ای از علما را برگزار کنیم.»

از سویی هم شماری از علمای دین که در این نشست اشتراک کرده اند پیشنهاد صلح حکومت را ندای ملی می‌دانند و از گروه طالبان می‌خواند که به این روند بپیوندند.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.