ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

از گروه طالبان در نشست اوزبیکستان دعوت نشده است

۱۳۹۶-۱۲-۲۲

وزارت خارجه می‌گوید، نشست تاشکنت به اشتراک نماینده‌گان عالی رتبه‌ای کشورها برگزار می‌شود و قرار نیست در این نشست، نماینده‌گان طالبان اشتراک کنند.

 

قرار است تا دو هفته‌ای آینده تاشکنت پایتخت اوزبیکستان، میزبان یک نشست مهم به ارتباط اوضاع افغانستان و تقویت اجماع منطقهیی باشد.

چگونه‌گی تأمین صلح، مبارزه با هراس‌افگنی و اتصال منطقهیی سه محور اصلی این نشست به حساب می آید. این نشست به گونه‌ای مشترک از سوی افغانستان و اوزبیکستان برگزار می‌شود.

انتونیو گوتریش دبیرکل سازمان ملل، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیران خارجه چین، روسیه، امریکا، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، ترکیه، هندوستان، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی از مهمانان دعوت شده به این نشست هستند.

و اما آیا از گروه طالبان در این نشست دعوت شده است؟

در همین حال احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه می‎گوید که این نشست در سطح مقام‎های عالی رتبه‎ای کشورهای منطقه است و قرار نیست که در این نشست نماینده‎های طالبان نیز حضور داشته باشند.

به میان آمدن دیدگاه واحد منطقهیی در قبال قضایای افغانستان یکی از موارد کلیدی برای حل بحران در کشور پنداشته شده، از همین رو نشست تاشکنت نیز با اهمیت دانسته می‌شود.

احمد سعیدی  آگاه سیاسی می‎گوید:« در نشست اوزبیکستان نه طالبان دعوت شده اند و نه آنها در این نشست اشتراک می‎کنند. از اینکه اوزبیکستان همسایه‎ای صادق برای افغانستان است امیدواری‎های برای نتیجه‎ بخشی این نشست بسیار است.»

با این حال شماری از قانوان‌گذاران امریکایی در مورد چگونه‌گی گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان، چنین می‌گویند.

برد شرمن سناتور امریکایی گفته است:« شما با دشمنان تان صلح می‌کنید با دوستان تان نه، چون که از قبل با دوستان تان در صلح قرار دارید. بنابرین مذاکرات بدون قید و شرط من را اذیت نمی‌کند. افغانستان یک کشور مستقل است به حکومت آن کشور ارتباط می‌گیرد که با گروه طالبان مذاکره کند یا خیر؟»

این نشست در حالی برگزار می‌شود که به تازه‌گی دولت افغانستان بسته‌ای پیشنهادی صلح را به گروه طالبان اعلام داشته است. وزارت خارجه اوزبیکستان اعلام داشته که اشتراک کننده‌گان در نشست تاشکنت خواهان آغاز گفت‌وگوهای مستقیم میان کابل و گروه طالبان خواهند شد.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.