ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

وزیر دفاع امریکا در یک سفر غیرمنتظره امروز وارد کابل شد

۱۳۹۶-۱۲-۲۲

جمیز متیس در راه سفر به کابل، به خبرنگاران گفته است که واشنگتن در تلاش دست‌یابی به یک مصالحه‌ای سیاسی برای پایان دادن به جنگ افغانستان است.

 

آقای متیس در این سفر با مقام‌های حکومت وحدتملی روی اوضاع امنیتی کشور بحث می‌کند و با شماری از مقام‌ها و سربازان کشورش نیز دیدار خواهد کرد.

وزیر دفاع امریکا اما در راه سفر به کابل به خبرنگاران گفته است که واشنگتن در تلاش دست‌یابی به یک مصالحه‌ای سیاسی برای پایان دادن به ناامنی افغانستان است.

آقای متیس تصریح کرد:« تلاش‌ها برای دستیابی به یک مصالحه‌ای سیاسی ادامه دارد نه نظامی. مصالحه‌ای سیاسی یک پیروزی خواهد بود. در رابطه به کنفرانس کابل، شما دیدید که رییس جمهور غنی پیشنهاد صلح به طالبان را داد. این پیشنهادات با درخواست‌های قبلی ساده‌تر است. طالبان هم پیش از نشست کابل علاقه‌مندی نشان داده بودند.»

این اظهارات جیمز متیس درحالی صورت می‌گیرد که به تازه‌گی روزنامه‌ای نیوریاک تایمز به نقل از وزارت دفاع و سازمان اطلاعاتی امریکا نگاشته است که افغانستان بار دیگر در حال تبدیل شدن به پناه‌گاه امن شورشیان است.

بر اساس این گزارش درحالی‌که نبرد برعلیه داعش در عراق و سوریه هنوزهم روشن نیست، مقام‌های امریکایی گفته اند که جنگ‌جویان این گروه در شمال و شرق افغانستان تغییر جهت داده اند.

از سویی هم گفته می‌شود که گروه خراسان داعش با انتشار نواری، ولایت‌های جوزجان و ننگرهار را به عنوان پایگاه خود بزگزیده اند.

محمد آگل مجاهد آگاه نظامی می‌گوید:« نظر به اعلامیه‎ای نشر شده توسط خود داعش مبنی بر این‎که هر کس می‎‌خواهد می‎تواند به گروه آنها در افغانستان ملحق شود. این مورد نشان می‎دهد که آنها در افغانستان پایگاه دارند. تا زمانی‎که مردم افغانستان یکپارچه نشوند نمی‎تواند این پدیده از بین برود.»

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که پیش از این روسیه پیوسته از سربازگیری و فعالیت گروه تروریستی داعش در بخش‌های مختلف کشور به ویژه شمال ابراز نگرانی کرده است.

مقام‌های این کشور گفته اند که اکنون بیش از سه هزار جنگجو داعش در افغانستان فعالیت دارند که حضور این جنگ‌جویان، کشورهای آسیای مرکزی را شدیداً نگران ساخته است.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

عطامحمد نور: با ارگ به توافق رسیده ایم . 2018-03-21

عطا محمد نور یکبار دیگر به تنش‌های اخیر میان حزب جمعیت و ارگ اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات میان این حزب و ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

نخستین حمله انتخاری در 1397؛ پنجاه کشته و زخمی 2018-03-21

مسوولان امنیتی می‌گویند هدف انتحار کننده مراسم نوروز در زیارت سخی کابل بود که پیش از این رسیدن به هدف خودش را در جاده دانشگاه کابل منفجر ساخت.

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است 2018-03-20

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.