ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

وزیر دفاع امریکا در یک سفر غیرمنتظره امروز وارد کابل شد

۱۳۹۶-۱۲-۲۲

جمیز متیس در راه سفر به کابل، به خبرنگاران گفته است که واشنگتن در تلاش دست‌یابی به یک مصالحه‌ای سیاسی برای پایان دادن به جنگ افغانستان است.

 

آقای متیس در این سفر با مقام‌های حکومت وحدتملی روی اوضاع امنیتی کشور بحث می‌کند و با شماری از مقام‌ها و سربازان کشورش نیز دیدار خواهد کرد.

وزیر دفاع امریکا اما در راه سفر به کابل به خبرنگاران گفته است که واشنگتن در تلاش دست‌یابی به یک مصالحه‌ای سیاسی برای پایان دادن به ناامنی افغانستان است.

آقای متیس تصریح کرد:« تلاش‌ها برای دستیابی به یک مصالحه‌ای سیاسی ادامه دارد نه نظامی. مصالحه‌ای سیاسی یک پیروزی خواهد بود. در رابطه به کنفرانس کابل، شما دیدید که رییس جمهور غنی پیشنهاد صلح به طالبان را داد. این پیشنهادات با درخواست‌های قبلی ساده‌تر است. طالبان هم پیش از نشست کابل علاقه‌مندی نشان داده بودند.»

این اظهارات جیمز متیس درحالی صورت می‌گیرد که به تازه‌گی روزنامه‌ای نیوریاک تایمز به نقل از وزارت دفاع و سازمان اطلاعاتی امریکا نگاشته است که افغانستان بار دیگر در حال تبدیل شدن به پناه‌گاه امن شورشیان است.

بر اساس این گزارش درحالی‌که نبرد برعلیه داعش در عراق و سوریه هنوزهم روشن نیست، مقام‌های امریکایی گفته اند که جنگ‌جویان این گروه در شمال و شرق افغانستان تغییر جهت داده اند.

از سویی هم گفته می‌شود که گروه خراسان داعش با انتشار نواری، ولایت‌های جوزجان و ننگرهار را به عنوان پایگاه خود بزگزیده اند.

محمد آگل مجاهد آگاه نظامی می‌گوید:« نظر به اعلامیه‎ای نشر شده توسط خود داعش مبنی بر این‎که هر کس می‎‌خواهد می‎تواند به گروه آنها در افغانستان ملحق شود. این مورد نشان می‎دهد که آنها در افغانستان پایگاه دارند. تا زمانی‎که مردم افغانستان یکپارچه نشوند نمی‎تواند این پدیده از بین برود.»

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که پیش از این روسیه پیوسته از سربازگیری و فعالیت گروه تروریستی داعش در بخش‌های مختلف کشور به ویژه شمال ابراز نگرانی کرده است.

مقام‌های این کشور گفته اند که اکنون بیش از سه هزار جنگجو داعش در افغانستان فعالیت دارند که حضور این جنگ‌جویان، کشورهای آسیای مرکزی را شدیداً نگران ساخته است.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.