ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

حکومت از قطع بی‎رویه‎ای جنگلات ابراز نگرانی کرد

۱۳۹۶-۱۲-۲۲

عبدالله عبدالله از قطع بی‌رویه‌ای جنگلات ابراز نگرانی کرده از بزرگان قومی می‌خواهد تا در راستای جلوگیری از قطع جنگلات، حکومت را همکاری کند.

 

صادر شدن جلغوزه‌ای افغانستان به نام پاکستان از نگرانیِ جدی بازرگانان و اتاق تجارت و صنابع کشور به شمار می‌رود که بر اساس گفته‌های آنان از میان 33 هزار متریک تن جلغوزه‌ای تولید کشور، تنها هزار تن آن از طریق افغانستان، بقیه توسط پاکستان به کشورهای مختلف جهان صادر می‌گردد.

خان جان الکوزی  معاون اتاق تجارت و صنایع کشور می‎گوید:« ما امکانات این داریم که در یک سال از 25 تا 30 هزار تن جلغوزه به خارج از کشور صادر کنیم. مگر صد در صدِ این جلغوزه به پاکستان می‎رود. در پاکستان پروسس می‎شود. از آنجا به قیمت بسیار بلند به کشورهای عربی صادر می‎شود.»

در این میان، رییس اجراییه نیز از عدم زمینه‌ سازی‌های درست به هدف صادرات محصولات داخلی کشور ابراز نگرانی می‌کند.

آقای عبدالله می‎گوید:« امروز هم ما تولیدات داخلی داریم. اما به دلیل عدم زمینه‎سازی های که تا به حال صورت نگرفته این تولیدات به نام دیگر کشورها صادر می‎شود.»  

از سویی هم آقای عبدالله تأکید می‌کند که حکومت تا هنوز نتوانسته است، جلو قطع بی‌رویه جنگلات مثمر را بگیرد.

هم اکنون ساحات جنگلی جلغوزه حدود 43 هزار هکتار زمین را احتوا کرده ، که این مناطق در ولایت‌های خوست، پکتیا، پکتیکا، ننگرهار و لغمان موقعیت دارد.

افغانستان طی ده ماه گذشته مقدار یک‌هزار و ده تن  جلغوزه به ارزش 9 میلیون دالر به کشورهای مختلف به ویژه چین صادر کرده است.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

جرم های جنایی در بلخ افزایش یافته است 2018-06-24

قتل های مرموز، سرقت های مسلحانه و گشت و گذار تفنگداران غیر مسوول در شهر از مواردی اند که آرامش بلخیان را گرفته است.

کارخانه های نساجی کشور در حال رکود قرار دارند 2018-06-24

رییس عامل کارخانه های نساجی با انتقاد از بی توجهیِ حکومت در احیای این کارخانه ها می گوید حکومت با وعده های بسیار هیچ اقدامی برای کمک آنها نکرده است.

باشنده های هرات به خاطر نا امنی تجمع اعتراضی کردند 2018-06-23

این اعتراض کننده گان پس از ترور یک عالم دین از سوی افراد مسلح ناشناس، در برابر ساختمان مقام‌ ولایت تجمع کرده و خواستار تأمین امنیت شدند.