ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

انتظار عبداالله عبدالله از طالبان؛ به صلح بپیوندید!

۱۳۹۶-۱۲-۲۱

رییس اجراییه در نشست شورای وزیران با گفته است کسانی‌که به ندای صلح لبیک نمی‌گویند در صف تاریک تاریخ افغانستان قرار خواهد گرفت.

 

نزدیک به دو هفته از نشست دوم روند کابل و فراخوان صلح حکومت مبنی بر پیوستن طالبان به روند صلح می‌گذرد اما این گروه تا هنوز به این فراخوان پاسخ مثبت نداده است.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه در نشست شورای وزیران می‌گوید کسانی‌که صلح را رد می‌کنند، در صف تاریک تاریخ افغانستان قرار خواهد داشت.

آقای عبدالله گفته است:« تا به حال جوابی‎ را که از طالبان توقع داشتیم به دست نیاوردیم. البته آنهایی‎که پیام صلح را رد می‎کنند و دست به جنایت می‎زنند در صف تاریک تاریخ افغانستان جای شان خواهد بود.»

آقای عبدالله صلح را خواست تمام شهروندان خوانده تأکید می‌کند که برای رسیدن به صلح در کشور نیاز است که همه موضِع واحد داشته باشند.

رییس اجراییه اضافه کرد:« هر قدری‎که در جبهه‎ای صلح، وحدت و اتفاق وجود داشته باشد، تضمین این‎که ما به صلح برسیم و همه‎ای مردم ما از آن مستفید شود وجود دارد.»

از سوی دیگر آقای عبدالله در این نشست با آنکه از حل اختلاف‌ها میان ارگ و عطامحمد نور در آینده نزدیک خبر می‌دهد همچنان تعهد می‌سپارد  که حکومت وحدت‌ملی در سال آینده‌ای خورشیدی باجدیت برای بهبود اوضاع و ارایه خدمات به مردم کار خواهد کرد.

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که به باور آگاهان سیاسی افغانستان بیش از هر زمان دیگر، از رهگذر امنیتی، سیاسی و اقتصادی، در وضعیت نامناسب قرار دارد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

عطامحمد نور: با ارگ به توافق رسیده ایم . 2018-03-21

عطا محمد نور یکبار دیگر به تنش‌های اخیر میان حزب جمعیت و ارگ اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات میان این حزب و ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

نخستین حمله انتخاری در 1397؛ پنجاه کشته و زخمی 2018-03-21

مسوولان امنیتی می‌گویند هدف انتحار کننده مراسم نوروز در زیارت سخی کابل بود که پیش از این رسیدن به هدف خودش را در جاده دانشگاه کابل منفجر ساخت.

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است 2018-03-20

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.