ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

آمریکا در تأمین امنیت افغانستان ناکام مانده است.

۱۳۹۶-۱۲-۲۰

شماری از سناتوران می‎گویند مأموریت امریکا و ناتو به هدف کاهش ناامنی‌ها در کشور ناکام بوده و آنان باید به مردم افغانستان پاسخ‌گو باشند.

 

سناتوران در دومین روز کاری شان، نسسبت به وضعیت بد امنیتی ابراز نگرانی می‌کنند. آنان از مأموریت امریکا و ناتو در امر مبارزه با گروه‌های تروریستی به شدت انتقاد کرده می‌گویند که ناتو و امریکا در پیکار با هراس‌افکنی در افغانستان ناکام مانده اند و باید به مردم افغانستان پاسخ‌گو باشند.

نادر بلوچ یکی از اعضای مجلس سنا می‎گوید:« دوست‎های بین‎المللی ما که در افغانستان حضور دارند واقعن بر عملکرد خود در تأمین امنیت در افغانستان ناکام هستند. این موضوع را باید بپذیرند. آنها باید برای ملت افغانستان پاسخگو باشند.»

شماری دیگری از سناتوران نسبت به افزایش ناامنی‌ها در بخش‌های شمال کشور نگرانی کرده و از نهادهای امنیتی می‌طلبند تا در این راستای به گونه‌ای فوری و جدی توجه کنند.

گلالی اکبری یکی دیگر از اغضای این مجلس می‎گوید:« هنوز هم نا امنی‌ها در شمال مخصوصاً در ولایت بدخشان افزایش یافته است.»

اما پس از بحث‌های امنیتی، دو سناتور بر سر شیوه‌ای انتخاب اعضای کمیسیون‌های مجلس سنا باهم به درگیری فزیکی پرداختند.

بربنیاد اصول وظایف داخلی مجلس سنا، هرگاه یکی از اعضای مجلس به درگیری فزیکی اقدام می‌کند، باید برای یک ماه وظیفه و همه امتیاز اش به تعلیق در آید. اما رییس این مجلس تأکید دارد که این موضوع را بررسی خواهد کرد.

 

 
عکاس: الهام حسین قاطع

عطامحمد نور: با ارگ به توافق رسیده ایم . 2018-03-21

عطا محمد نور یکبار دیگر به تنش‌های اخیر میان حزب جمعیت و ارگ اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات میان این حزب و ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

نخستین حمله انتخاری در 1397؛ پنجاه کشته و زخمی 2018-03-21

مسوولان امنیتی می‌گویند هدف انتحار کننده مراسم نوروز در زیارت سخی کابل بود که پیش از این رسیدن به هدف خودش را در جاده دانشگاه کابل منفجر ساخت.

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است 2018-03-20

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.