ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

شورای عالی صلح طالبان را به مناظره دینی فراخواند

۱۳۹۶-۱۲-۲۰

شورای عالی صلح در واکنش به نشر اعلامیه گروه طالبان که خواستار عدم حضور عالمان دین در نشست اندونیزیا شده، این گروه را به مناظره دینی فرا می‌خواند.

 

پس از آن که گزارش‌هایی مبنی بر برگزاری نشست صلح در پیوند به حل قضایای صلح و جنگ افغانستان و مبارزه با تروریزم منطقه‌یی با اشتراک عالمان دین افغانستان، اندونیزیا و پاکستان دست به دست شد، گروه طالبان با پخش اعلامیه‌ای از عالمان دین  خواستند که در این نشست اشتراک نکنند.

اما شورای عالی صلح در واکنش به این خواست طالبان آنان را به یک مناظره‌ای دینی در سطح چند کشور فرا می‌خواند. سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح می‎گوید« وقتی طالبان می‎خواهند که موضوع حضور علما در اندونیزیا را بایکات می‎کنند در این صورت ما از طالبان می‎خواهیم که بیایند مناظره‎ای علمای شان را با علمای افغانستان و علمای کشورهای اسلامی هر کشوری را که انتخاب می‎کنند برگزار بکنند.»

شورای عالی صلح اما خوشبین است که مذاکرات میان گروه طالبان و حکومت آغاز خواهد شد.

در این میان برخی از عالمان دین تأکید دارند که آنان در هر صورت در نشست‌های داخلی و بیرونی مبنی بر روند صلح اشتراک خواهند کرد و از این مجرا تمامی گروه‌های جنگجو را به روند صلح دعوت می‌کنند.

بصیر حقانی عضو شورای علمای کابل می‎گوید:« ما به هرگونه و به هر قیمتی‎که باشد در نشست‎های صلح اشتراک می‎کنیم طالبان و تمام گروه‎های جنگی را دعوت را به صلح دعوت می‎کنیم.»

بیش‌تر باورها بر اینست که هر چند نشست اندونیزیا پاسخگوی انتظارات بلند معادلات صلح و جنگ افغانستان نیست اما بیشتر گروه‌های جنگجو از برایند این نشست سه جانبه عالمان دین که سبب تضعیف افکار و اندیشه‌های آنان می‌شود، این گروه‌ها را به شدت نگران ساخته است.

این گفته‌ها در پیوند به روند صلح افغانستان در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، وزیر خارجه پاکستان گفته است‌، که هر چند واشنگتن پیوسته این کشور را به حمایت از گروه طالبان و شبکه‌ای حقانی متهم کرده، اما این گروه‌های توانسته اند در موجودیت امریکا در افغانستان به 43 درصد از خاک این کشور نفوذ داشته باشد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.