ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

شورای عالی صلح طالبان را به مناظره دینی فراخواند

۱۳۹۶-۱۲-۲۰

شورای عالی صلح در واکنش به نشر اعلامیه گروه طالبان که خواستار عدم حضور عالمان دین در نشست اندونیزیا شده، این گروه را به مناظره دینی فرا می‌خواند.

 

پس از آن که گزارش‌هایی مبنی بر برگزاری نشست صلح در پیوند به حل قضایای صلح و جنگ افغانستان و مبارزه با تروریزم منطقه‌یی با اشتراک عالمان دین افغانستان، اندونیزیا و پاکستان دست به دست شد، گروه طالبان با پخش اعلامیه‌ای از عالمان دین  خواستند که در این نشست اشتراک نکنند.

اما شورای عالی صلح در واکنش به این خواست طالبان آنان را به یک مناظره‌ای دینی در سطح چند کشور فرا می‌خواند. سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح می‎گوید« وقتی طالبان می‎خواهند که موضوع حضور علما در اندونیزیا را بایکات می‎کنند در این صورت ما از طالبان می‎خواهیم که بیایند مناظره‎ای علمای شان را با علمای افغانستان و علمای کشورهای اسلامی هر کشوری را که انتخاب می‎کنند برگزار بکنند.»

شورای عالی صلح اما خوشبین است که مذاکرات میان گروه طالبان و حکومت آغاز خواهد شد.

در این میان برخی از عالمان دین تأکید دارند که آنان در هر صورت در نشست‌های داخلی و بیرونی مبنی بر روند صلح اشتراک خواهند کرد و از این مجرا تمامی گروه‌های جنگجو را به روند صلح دعوت می‌کنند.

بصیر حقانی عضو شورای علمای کابل می‎گوید:« ما به هرگونه و به هر قیمتی‎که باشد در نشست‎های صلح اشتراک می‎کنیم طالبان و تمام گروه‎های جنگی را دعوت را به صلح دعوت می‎کنیم.»

بیش‌تر باورها بر اینست که هر چند نشست اندونیزیا پاسخگوی انتظارات بلند معادلات صلح و جنگ افغانستان نیست اما بیشتر گروه‌های جنگجو از برایند این نشست سه جانبه عالمان دین که سبب تضعیف افکار و اندیشه‌های آنان می‌شود، این گروه‌ها را به شدت نگران ساخته است.

این گفته‌ها در پیوند به روند صلح افغانستان در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، وزیر خارجه پاکستان گفته است‌، که هر چند واشنگتن پیوسته این کشور را به حمایت از گروه طالبان و شبکه‌ای حقانی متهم کرده، اما این گروه‌های توانسته اند در موجودیت امریکا در افغانستان به 43 درصد از خاک این کشور نفوذ داشته باشد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

جرم های جنایی در بلخ افزایش یافته است 2018-06-24

قتل های مرموز، سرقت های مسلحانه و گشت و گذار تفنگداران غیر مسوول در شهر از مواردی اند که آرامش بلخیان را گرفته است.

کارخانه های نساجی کشور در حال رکود قرار دارند 2018-06-24

رییس عامل کارخانه های نساجی با انتقاد از بی توجهیِ حکومت در احیای این کارخانه ها می گوید حکومت با وعده های بسیار هیچ اقدامی برای کمک آنها نکرده است.

باشنده های هرات به خاطر نا امنی تجمع اعتراضی کردند 2018-06-23

این اعتراض کننده گان پس از ترور یک عالم دین از سوی افراد مسلح ناشناس، در برابر ساختمان مقام‌ ولایت تجمع کرده و خواستار تأمین امنیت شدند.