ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

آغاز کار عملی پروژه‌ی تاپی در ولایت هرات

۱۳۹۶-۱۲-۰۴

رییس جمهورغنی در مراسم گشایش کار پروژه تاپی در هرات می‌گوید، این پروژه نشان می‌دهد که کشورهای منطقه به یک نقطه مشترک همکاری رسیده‌اند.

 

پروژه بزرگ تاپی که خط ارتباطی میان کشورهای آسیای میانه و آسیا جنوبی خوانده می‌شود، امروز (جمعه 4 حوت)، رسماً در ولایت هرات افتتاح شد.

بربنیاد برنامه‌ی این پروژه، خط لوله‌ی گاز از ترکمنستان آغاز و پس از گذشتن از مسیر افغانستان و پاکستان به هند می‌رسد.

رییس جمهورغنی در مراسم آغاز کار این پروژه در هرات و با حضور سران کشورهای ترکمنستان، پاکستان و نماینده‌ی هند می‌گوید، این پروژه مسیری برای ارتباط میان کشورهای منطقه است.

آقای غنی تأکید می‌کند که افغانستان دارای سیاست وصل است نه سیاست جدایی و کابل می‌خواهد با تمامی همسایه‌های دور و نزدیک خود در ارتباط باشد.

به باور رییس جمهور، این پروژه نشان دهنده‌ی رسیدن کشورهای منطقه به یک نقطه مشترک همکاری بوده و تهداب رفاه منطقه‌ را می‌گذارد.

وی تأکید می‌کند که تنها در سیاست همکاری، همه‌ی مردم به آرامی می‌رسند.

در این مراسم رهبران ترکمنستان و پاکستان و نماینده‌ی دولت هند نیز گشایش این پروژه را برای همکاری‌های منطقه‌ای مهم خوانده و آنرا راهی برای رسیدن به صلح و ثبات دایمی می‌داند.

قربان قُلی بردی محمدوف، رییس جمهوری ترکمنستان در این مراسم گفت که ترکمنستان آماده همکاری با حکومت افغانستان است.

وی تأکید کرد: "در توسعه‌ی این پروژه همه باهم کار می‌کنیم. این پروژه نقش مهمی در انکشاف و ارتباطات منطقه دارد. این تلاش‌های ما را دنیا پذیرفته است. ما با این پروژه برای مردم اشتغال‌زایی می‌کنیم."

شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان هم در این مراسم بر صلح دوامدار در افغانستان تأکید کرد.

وی تصریح کرد: "این پروژه اهمیت به‌سزای برای تأمین صلح و ثبات منطقه دارد. صلح در افغانستان یعنی صلح در پاکستان است. افغانستان مانند سایر کشورهای همسایه برای پاکستان مهم است. بیاید موانع را از برابر خود برداریم."

نخست وزیر پاکستان افزود: "پاکستان می‌تواند از این پروژه در خاک خود تأمین امنیت بکند. تاپی برای پاکستان بسیار مهم است، زیرا تا 10 درصد از نیازمندی این‌کشور را مرفوع می‌سازد."

از سوی دیگر، انجی اکبر، وزیر دولت هند در امور خارجی می‌گوید، پروژه تاپی بربنیاد خواست‌های مردم بوده و برای مردم سود می‌رساند.

وی خاطر نشان کرد: پروژه تاپی بربنیاد خواست‌های مردم بوده است و برای مردم شغل ایجاد می‌کند. این پروژه برعلاوه‌ی رشد ارتباط منطقه‌ای، باعث صلح و ثبات سعادت و در منطقه نیز می‌شود."

آقای اکبر در ادامه صحبت‌هایش، همچنان از ایستاده‌گی مردم افغانستان در برابر گروه‌های تروریستی قدردانی کرد.

وی گفت: "افغانستان قلب آسیا است. گروه‌های تروریستی همواره تلاش می‌کنند همین قلب را آسیب بزنند؛ اما مردم افغانستان شجاعانه در برابر آنان ایستاده اند. هر تلاشی برای بندش قلب افغانستان، باعث بندش قلب منطقه خواهد شد."

گفتنیست؛ بانک توسعه آسیایی، هزینه‌ی بخشِ از این پروژه را تأمین می‌کند.

این پروژه بزرگ اقتصادی که گاز ترکمنستان را از مسیر افغانستان به پاکستان و هند انتقال می‌دهد، قرار است در سال 2019 میلادی کار آن تکمیل گردد.

فردوس پیرزاده – سایت خبری آرزو

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.