ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند

۱۳۹۶-۱۲-۰۳

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند.

 

مرکز مطالعات راهبردی افغانستان پژوهش تازه‌ای را در نه ماه پیرامون چگونه‌گی نظام‌های سیاسی بدیل در افغانستان انجام داده که بیشتر اشتراک کننده‌گان، خواهان تغییر نظام ریاستی کنونی شده اند.

زلمی نشاط دره‌یی نویسنده‌ای این گزارش می‎گوید:« بیشترین پرسش شونده‎ها خواستار تغییر نظام ریاستی کنونی به یک نظام غیر متمرکز شده اند.»

در این گزارش با احزاب سیاسی، نمایندهگان اقوام، اعضای شورای ملی، دانشجویان و نمایندهگان زنان گفتوگو شده است.

در این میان شماری از قانون‌گذاران نیز تأکید بر تغییر نظام سیاسی کنونی دارند.

محی‌الدین مهدی عضو مجلس نماینده‌گان می‎گوید:« من استدال کردم که نظام صدارتی باشد. در تاریخ افغانستان نو که دو نیم قرن عمر دارد همیشه افغانستان دارای یک صدر اعظم بوده است و هیچ‎گاه نظام متمرکز نبوده است.»

این پژوهش در ولایت‌های کابل، بلخ، هرات، ننگرهار، کندهار، جوزجان و بامیان انجام شده و در آن با 49 نفر گفت‌وگوی رو در رو صورت گرفته است.
عکاس: الهام حسین قاطع

عطامحمد نور: با ارگ به توافق رسیده ایم . 2018-03-21

عطا محمد نور یکبار دیگر به تنش‌های اخیر میان حزب جمعیت و ارگ اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات میان این حزب و ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

نخستین حمله انتخاری در 1397؛ پنجاه کشته و زخمی 2018-03-21

مسوولان امنیتی می‌گویند هدف انتحار کننده مراسم نوروز در زیارت سخی کابل بود که پیش از این رسیدن به هدف خودش را در جاده دانشگاه کابل منفجر ساخت.

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است 2018-03-20

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.