ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت.

۱۳۹۶-۱۲-۰۳

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

 

در گرامی‌داشت از 577 مین سالروز تولد امیر علی شیر نوایی و 535 مین سالگرد ظهیرالدین محمد بابر، معاون اول ریاست جمهوری که از چندی به اینسو در ترکیه به سرمی‌برد، در تماس تلفنیِ اختلاف‌ها و تنش‌های اخیر در کشور را به باد انتقاد می‌گیرد.

جنرال عبدالرشید دوستم تأکید می‌کند که رهبران حکومت باید قبل از صلح با گروه طالبان در میان خود صلح کنند.

آقای دوستم گفته است:« خلیلی صاحب اگر صلح می‎خواهید نیاز است اول بین خود ما صلح بکنیم. خود ما در بین ما وحدت و همبسته‎گی خود را حفظ بکنیم.»

با این حال معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید که شورای امنیت افغانستان طرح او را برای امنیت شِمال کشور نادیده گرفته و از این رو اوضاع امنیتی در شمال شکننده شده است.

عبدالرشید دوستم تأکید می‌کند که بدون حضور او هیچ‌گونه مذاکره و گفت‌وگویی میان حکومت افغانستان و گروه طالبان صورت نخواهد گرفت.

او تصریح کرد:« بدون جنرال دوستم مذاکره با طالبان به آسانی صورت نمی‌گیرد. نه شورای عالی صلح می‎تواند و نه کسی دیگر می‎تواند این کار را بکند.»

ریاست جمهوری  در مورد این گفته‌های آقای دوستم تا حال چیزی نگفته است. اما آقای دوستم در کنار اینکه تأکید دارد به زودی به کابل بر خواهد گشت می‌گوید  که هدف از ایجاد ایتلاف نجات افغانستان نقش بارز احزاب سیاسی در روند انتخابات است وهیچ کسی نمی‌تواند این ایتلاف را خدشه دار بسازد.
عکاس: الهام حسین قاطع

عطامحمد نور: با ارگ به توافق رسیده ایم . 2018-03-21

عطا محمد نور یکبار دیگر به تنش‌های اخیر میان حزب جمعیت و ارگ اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات میان این حزب و ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

نخستین حمله انتخاری در 1397؛ پنجاه کشته و زخمی 2018-03-21

مسوولان امنیتی می‌گویند هدف انتحار کننده مراسم نوروز در زیارت سخی کابل بود که پیش از این رسیدن به هدف خودش را در جاده دانشگاه کابل منفجر ساخت.

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است 2018-03-20

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.