ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است

۱۳۹۶-۱۲-۰۳

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.

 

بر بنیاد گزارش سالانه‌ای نهاد جهانی شفافیت، سومالیا با کسب 9 امتیاز، سودان جنوبی و سوریه به ترتیب در رده‎‎بندی جهانی پس از سومالیا قرار دارد. افغانستان در این رده بندی با گرفتن 15 امتیاز چهارمین کشور فاسد دنیا شناخته شده است.

کشور های زیلاند نو، دنمارک و فنلند در این رده‎بندی به عنوان سه کشور نخست عاری از فساد اداری شناخته شده اند.

در این میان، دیده‌بان شفافیت افغانستان در مورد نشر این گزارش می‌گوید که نادیده گرفته شدن صلاحیت‌های نهاد های مستقل حکومتی، برخوردهای سیاسی و سلیقه‌یی با پدیده‌ای فساد، نبود نهادهای مستقل در راستای مبارزه با فساد اداری و مبدل شدن شورای ملی افغانستان به یکی از عوامل فساد سبب شده تا فساد اداری در افغانستان روز تا روز افزایش یابد.

ناصر تیموری مسوول بخش دادخواهی دیده‌بان شفافیت افغانستان می‎گوید:« بررسی‎های گذشته‎ای دیده‎با شفافیت افغانستان نشان می‎دهد که پارلمان افغانستان به جای اینکه در زمینه‎ای مبارزه با فساد نقش مؤثری داشته باشد متأسفانه خود این نهاد یکی از عوامل فساد در کشور بوده است.»

هیأت اداری  مجلس نماینده‌گان در پیوند به این گفته‌ها دیدگاهی به دست نمی‌دهند، اما ریاست جمهوری از نهایی‌سازی راهبرد ملی مبارزه با فساد و نقشه‌ای راه برای وزارت‌های پر درآمد کشور خبر می‌دهد.

شاه حسین مرتضوی  سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می‎گوید:« استراتیژی ملی مبارزه با فساد نهایی شده است و پلان عمل برای تمام وزارت خانه‎های که بیشترین عواید را دارند و بیشترین مصرف را دارند در حال نهایی شدن است. نقاطی که ما بیشترین فساد را داریم نیز شناسایی شده مثلاً گمرکات کشور.»

با این همه افغانستان در مقایسه با سال 2016 میلادی در این رده‌بندی امتیاز بیش‌تر به دست نیاروده است، اما پس از سال 2012 میلادی به دلیل اتخاذ برخی از پالیسی‌ها برای مبارزه با فساد هفت امتیاز بیش‌تر کسب کرده است.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

جرم های جنایی در بلخ افزایش یافته است 2018-06-24

قتل های مرموز، سرقت های مسلحانه و گشت و گذار تفنگداران غیر مسوول در شهر از مواردی اند که آرامش بلخیان را گرفته است.

کارخانه های نساجی کشور در حال رکود قرار دارند 2018-06-24

رییس عامل کارخانه های نساجی با انتقاد از بی توجهیِ حکومت در احیای این کارخانه ها می گوید حکومت با وعده های بسیار هیچ اقدامی برای کمک آنها نکرده است.

باشنده های هرات به خاطر نا امنی تجمع اعتراضی کردند 2018-06-23

این اعتراض کننده گان پس از ترور یک عالم دین از سوی افراد مسلح ناشناس، در برابر ساختمان مقام‌ ولایت تجمع کرده و خواستار تأمین امنیت شدند.