ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

وزارت اقتصاد: افراد زیر خط فقر در کشور افزایش یافته است.

۱۳۹۶-۱۲-۰۲

وزیر اقتصاد می‌گوید آمار ابتدایی نشان می‎دهد که هم اکنون 39 درصد از شهروندان کشور زیر خط فقر قرار دارند.

 

وزیر اقتصاد کشور امروز (چهارشنبه، 2 حوت) تفاهم‌نامه معیاری همکاری‌های اساسی میان افغانستان و صندوق جمعیت سازمان ملل را مبنی بر رشد پایدار اقتصادی، مبارزه با فقر در عرصه‌های بهداشت، ظرفیت سازی جوانان، سرشماری و آموزش‌های حرفه ای به امضا رساند.

آقای بانت اندیانابانجی نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل برای افغانستان به عنوان یکی از طرف‌های این قرارداد می‎گوید:« امروز با امضا کردن این توافقنامه، ما تعهد خود را با مردم و دولت افغانستان دوباره تجدید می‌، تا به فعالیت‌های انکشافی خود جهت رشد و ترقی جوانان، جندر و اطلاعات برای توسعه ادامه دهیم.»

با این حال وزیر اقتصاد در این نشست با نگرانی از افزایش در آمار افراد زیر خط فقر می‌گوید که هم اکنون به اساس تحقیقات ابتدایی یازده اعشاریه پنج میلیون شهروند کشور زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند.

مصطفی مستور وزیر اقتصاد کشور می‌گوید:« کسانی‎که پایان‎تر از خط فقر هستند تعداد شان به 39 درصد است. بر این اساس یازده میلیون نفوس کشور زیر خط فقر قرار دارد. این ارقام نهایی نیست و ممکن است تعداد افراد فقیر در کشور بیشتر از این باشد.»

با این همه فرخنده زهرا نادری  مشاور رییس جمهور در امور سازمانِ‌ملل از ایجاد کارشیوهای تازه در هماهنگی با سازمان‌ملل در راستای کمک‌رسانی  این نهاد جهانی مطابق به نیازمندی‌های شهروندان کشور خبر می‌دهد.

خانم نادری می‎گوید:« ملل متحد باید نظر به خواست‎های مردم افغانستان که توسط وزرات خانه‎های این کشور پیشنهاد می‎شود، خدمات خود را ارایه کند.»

به اساس گفته‌های وزیر اقتصاد، این توافقنامه به مثابه‌ای یک چتر قانونی، کمک‌های مالی و تخنیکی صندوق جمعیت سازمان ملل را مدیریت خواهد کرد.  
عکاس: الهام حسین قاطع

جرم های جنایی در بلخ افزایش یافته است 2018-06-24

قتل های مرموز، سرقت های مسلحانه و گشت و گذار تفنگداران غیر مسوول در شهر از مواردی اند که آرامش بلخیان را گرفته است.

کارخانه های نساجی کشور در حال رکود قرار دارند 2018-06-24

رییس عامل کارخانه های نساجی با انتقاد از بی توجهیِ حکومت در احیای این کارخانه ها می گوید حکومت با وعده های بسیار هیچ اقدامی برای کمک آنها نکرده است.

باشنده های هرات به خاطر نا امنی تجمع اعتراضی کردند 2018-06-23

این اعتراض کننده گان پس از ترور یک عالم دین از سوی افراد مسلح ناشناس، در برابر ساختمان مقام‌ ولایت تجمع کرده و خواستار تأمین امنیت شدند.