ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

وزارت اقتصاد: افراد زیر خط فقر در کشور افزایش یافته است.

۱۳۹۶-۱۲-۰۲

وزیر اقتصاد می‌گوید آمار ابتدایی نشان می‎دهد که هم اکنون 39 درصد از شهروندان کشور زیر خط فقر قرار دارند.

 

وزیر اقتصاد کشور امروز (چهارشنبه، 2 حوت) تفاهم‌نامه معیاری همکاری‌های اساسی میان افغانستان و صندوق جمعیت سازمان ملل را مبنی بر رشد پایدار اقتصادی، مبارزه با فقر در عرصه‌های بهداشت، ظرفیت سازی جوانان، سرشماری و آموزش‌های حرفه ای به امضا رساند.

آقای بانت اندیانابانجی نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل برای افغانستان به عنوان یکی از طرف‌های این قرارداد می‎گوید:« امروز با امضا کردن این توافقنامه، ما تعهد خود را با مردم و دولت افغانستان دوباره تجدید می‌، تا به فعالیت‌های انکشافی خود جهت رشد و ترقی جوانان، جندر و اطلاعات برای توسعه ادامه دهیم.»

با این حال وزیر اقتصاد در این نشست با نگرانی از افزایش در آمار افراد زیر خط فقر می‌گوید که هم اکنون به اساس تحقیقات ابتدایی یازده اعشاریه پنج میلیون شهروند کشور زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند.

مصطفی مستور وزیر اقتصاد کشور می‌گوید:« کسانی‎که پایان‎تر از خط فقر هستند تعداد شان به 39 درصد است. بر این اساس یازده میلیون نفوس کشور زیر خط فقر قرار دارد. این ارقام نهایی نیست و ممکن است تعداد افراد فقیر در کشور بیشتر از این باشد.»

با این همه فرخنده زهرا نادری  مشاور رییس جمهور در امور سازمانِ‌ملل از ایجاد کارشیوهای تازه در هماهنگی با سازمان‌ملل در راستای کمک‌رسانی  این نهاد جهانی مطابق به نیازمندی‌های شهروندان کشور خبر می‌دهد.

خانم نادری می‎گوید:« ملل متحد باید نظر به خواست‎های مردم افغانستان که توسط وزرات خانه‎های این کشور پیشنهاد می‎شود، خدمات خود را ارایه کند.»

به اساس گفته‌های وزیر اقتصاد، این توافقنامه به مثابه‌ای یک چتر قانونی، کمک‌های مالی و تخنیکی صندوق جمعیت سازمان ملل را مدیریت خواهد کرد.  
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.