ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

بحث وزرای خارجه‎ای روسیه و پاکستان در مورد صلح افغانستان

۱۳۹۶-۱۱-۳۰

روزنامه دیلی تایمز نگاشته است که قرار است خواجه آصف و سرگئی لاوروف روی حل سیاسی و پایان جنگ افغانستان دیدار و گفت‌وگو کنند.

درحالی‌که اداره‌ای ترامپ روی گزینه‌ای نظامی در افغانستان پافشاری دارد، مسکو و اسلام‌آباد مذاکرات دوجانبه را در سطح بالا، برای پیدا کردن راه حل سیاسی برگزار می‌کنند.

روزنامه‌ای دیلی تایمز نگاشته است که خواجه آصف و سرگی لاوروف در مورد نقش پاکستان و روسیه برای پیشبرد مذاکرات سیاسی به هدف پایان بخشیدن به جنگ افغانستان بحث خواهند کرد. دو کشور نگران اند که ادامه‌ای نبرد در افغانستان یگانه عامل برای بی‌ثباتی منطقه است.

پیش از این ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که قرار است وزرای خارجه‌ای روسیه و پاکستان فردا باهم دیدار خواهند کرد. در این دیدار قرار است روی مسایل منطقه‎یی از جمله مبارزه با تروریزم بحث کنند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این مورد گفت:« وزیر خارجه‌ای پاکستان از روسیه دیدار می‌کند. خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان به تاریخ بیستم فبروری در یک سفر کاری به دعوت همتای روس خود از مسکو دیدار خواهد کرد. دو طرف در مورد روابط دو کشور و مسایل منطقه‌یی و بین‌المللی تبادل نظر خواهند کرد.»

اسماعیل قاسمیار رییس روابط بین‌المللِ شورای عالی صلح کشور به این باور است که بدون همکاری‌ منطقه‌یی رسیدن افغانستان به صلح ناممکن است.

آقای قاسمیار می‎گوید:« بدون همگرایی منطقه‎یی و پشتیبانی منطقه‎یی مفید است. بدون این همکاری افغانستان نمی‎تواند به صلح و ثبات دست بیاید.»

درهمین حال شماری از آگاهان نقش مسکو را در تأمین صلح و ثبات افغانستان و آغاز گفت‌وگوهای صلح میان حکومت و گروه طالبان مؤثر می‌خوانند.

آنان هم‌چنان از مسکو می‌طلبند که پاکستان را وادار به همکاری‌های صادقانه در مبارزه با تروریزم و گفت‌وگوهای صلح افغانستان کنند.

رحمت‎الله بیژن‎پور آگاه امور سیاسی می‎گوید:« امریکایی‎ها به بهانه‎ای حمایت از افغانستان آمدند اما این کشور هنوز به بحران بیشتر رفت و مشکلات‌اش افزایش یافت. بناً روسیه اشتباهات امریکا نسخه گرفته و پیش می‎آید تا در تحولات افغانستان شرکت بکند. اگر روسیه با پاکستان به توافق برسد و این کشور صلح در افغانستان را بپذیرد طبیعی است که روس‎ها برنده‎ای میدان هستند و امریکایی‎ها شکست خواهند خورد.»

این دیدار و گفت‌وگوی مقام‌های پاکستانی و روسی در حالی صورت می‌گیرد که تا چند روز آینده، نشست پروسه کابل به هدف گفتگوهای صلح در کابل برگزار خواهد شد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

عطامحمد نور: با ارگ به توافق رسیده ایم . 2018-03-21

عطا محمد نور یکبار دیگر به تنش‌های اخیر میان حزب جمعیت و ارگ اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات میان این حزب و ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

نخستین حمله انتخاری در 1397؛ پنجاه کشته و زخمی 2018-03-21

مسوولان امنیتی می‌گویند هدف انتحار کننده مراسم نوروز در زیارت سخی کابل بود که پیش از این رسیدن به هدف خودش را در جاده دانشگاه کابل منفجر ساخت.

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است 2018-03-20

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.