ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

تقویت نیروهای افغان؛ مؤثرترین ابزار سرکوب دهشت‎افگنان

۱۳۹۶-۱۱-۲۵

دبیر کل ناتو گفته است که افزایش سربازان این سازمان از سیزده به شانزده هزار تن، نشانه‌ای از همکاری دوامدار این سازمان با افغانستان است.

 

وزرای دفاع ناتو در نشست دو روزه در مقر این سازمان در بلجیم تمرکز روی نیروهای محلی افغان را یکی از روش‌های مؤثر در امر مبارزه با گروه‌های هراس‌افگن خوانده اند.

ینس ستولتنبرگ دبیر کل سازمان ناتو در کنار این که خواهان تقویت نظامیان محلی در چهارچوب نظامیان افغان شد، از افزایش سربازان کشورهای عضو ناتو در افغانستان خبر داده است.

آقای ستولتنبرگ می‎گوید:« سال‌ها تجربه در افغانستان این را برای ما آموخته است که تقویت نیروهای محلی یکی از بهترین ابزار در مبارزه با تروریزم است. دستکم 28 تن از شرکا و متحدان ما تعداد سربازان خود را در چارچوب مأموریت آموزشیِ ما در افغانستان افزایش می‌دهند. امسال در افغانستان 16 هزار نیروی نظامی خواهیم داشت. این رقم در سال گذشته 13  هزار بود. این یک نشانه‌ای آشکار از تعهد دوامدار ما در برابر امنیت افغانستان است.»

اعضای سازمان ناتو در حالی بر افزایش سربازان شان در افغانستان توافق می‌کنند که این روزها در کابل، روسای ستاد ارتش افغانستان، کشورهای آسیای میانه و پاکستان با ناتو طی یک نشست دو روزه، هراس افگنی را تهدید مشترک در برابر امنیت منطقه دانسته اند.

در این نشست همه‎ای طرف‎ها توافق کرده بودند که تروریزم برای افغانستان و منطقه یک خطر است و هیچ یکی از این طرف‎ها نباید از تروریزم حمایت کنند و برای شان امکان و یا جای آماده بسازد.

پیش از این دولت امریکا و افغانستان بر افزایش فشارها بر گروه‌های جنگجو تأکید کرده؛ اما شماری از کشورهای منطقه به این باورند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد.

حالا با توجه به این تفاوت نظر کشورهای منطقه و جهان، دیده شود که افغانستان در سال آینده چه وضعیتی از رهگذر امنیتی خواهد داشت.

________
نادر اشکان
عکاس: الهام حسین قاطع

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند 2018-02-22

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت. 2018-02-22

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است 2018-02-22

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.