ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

مقام‌های افغان هنوز هم در تلاش گفت‌وگو با طالبان استند

۱۳۹۶-۱۱-۲۴

خبرگزاری اسوشیتید پرس نگاشته است که روسای امنیت ملی و شورای امنیت افغانستان، به صورت جداگانه برای آغاز مذاکرات صلح، با طالبان در تماس اند.

 

منابعی به خبرگزاری اسوشیتید پرس گفته اند که دو مقام ارشد افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح، با طالبان در تماس هستند.

این خبرگزاری نگاشته است که معصوم ستانکزی رییس عمومی امنیت ملی و محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی حتی پس از یک‌ماه از بمب‌گذاری‌های وحشتناک و حملات شورشیان که نزدیک به دوصد تن کشته شدند و با وجود مخالفت ترامپ برای مذاکره با طالبان، در تماس اند.

در بخشی از مقاله‌ای اسوشیتد آمده است:« اکنون معصوم ستانکزی رییس امنیت ملی و محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت هر کدام به صورت جداگانه با طالبان مذاکره می‌کنند تا این گروه برای آغاز گفت‌وگوهای رسمی آماده شوند. هیچ یکی از این دو مقام امنیتی جزییات مذاکرات شان را با یک یکدیگر‌ و به حتی شورای عالی صلح که مرجع پیشبرد روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان است، شریک نساخته اند.»

در همین حال قادر شاه سخنگوی شورای امنیت ملی می‎گوید:« مدیریت روند صلح در اختیار شورای عالی صلح افغانستان است. دفتر شورای امنیت ملی افغانستان از تلاش‎ها و فعالیت شورای عالی صلح در قسمت گفت‎وگوی‎های صلح حمایت می‎کند. گزارش اسوشیتید پرس مبنی بر اینکه شورای امنیت افغانستان مستقیم با طالبان گفت‎وگو کرده است را رد می‎کنم.»

از سوی هم معاون برنامه‌ای آسیا در انستیتوت صلح امریکا گفته است که بازی‌گران متعدی در کابل با طالبان در ارتباط اند اما این امر به شکل هماهنگ صورت نمی‌گیرد تا اهداف مشخص و واضح به دست آید.

با این همه معتصم آغاجان از اعضای برجسته‌ای پیشین دوره‎ای حکومت طالبان در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که راهبرد تازه‌ای ترامپ برای استفاده از گزینه نظامی در برابر طالبان سبب افزایش خشونت‌ها خواهد شد.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.