ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

مقام‌های افغان هنوز هم در تلاش گفت‌وگو با طالبان استند

۱۳۹۶-۱۱-۲۴

خبرگزاری اسوشیتید پرس نگاشته است که روسای امنیت ملی و شورای امنیت افغانستان، به صورت جداگانه برای آغاز مذاکرات صلح، با طالبان در تماس اند.

 

منابعی به خبرگزاری اسوشیتید پرس گفته اند که دو مقام ارشد افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح، با طالبان در تماس هستند.

این خبرگزاری نگاشته است که معصوم ستانکزی رییس عمومی امنیت ملی و محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی حتی پس از یک‌ماه از بمب‌گذاری‌های وحشتناک و حملات شورشیان که نزدیک به دوصد تن کشته شدند و با وجود مخالفت ترامپ برای مذاکره با طالبان، در تماس اند.

در بخشی از مقاله‌ای اسوشیتد آمده است:« اکنون معصوم ستانکزی رییس امنیت ملی و محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت هر کدام به صورت جداگانه با طالبان مذاکره می‌کنند تا این گروه برای آغاز گفت‌وگوهای رسمی آماده شوند. هیچ یکی از این دو مقام امنیتی جزییات مذاکرات شان را با یک یکدیگر‌ و به حتی شورای عالی صلح که مرجع پیشبرد روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان است، شریک نساخته اند.»

در همین حال قادر شاه سخنگوی شورای امنیت ملی می‎گوید:« مدیریت روند صلح در اختیار شورای عالی صلح افغانستان است. دفتر شورای امنیت ملی افغانستان از تلاش‎ها و فعالیت شورای عالی صلح در قسمت گفت‎وگوی‎های صلح حمایت می‎کند. گزارش اسوشیتید پرس مبنی بر اینکه شورای امنیت افغانستان مستقیم با طالبان گفت‎وگو کرده است را رد می‎کنم.»

از سوی هم معاون برنامه‌ای آسیا در انستیتوت صلح امریکا گفته است که بازی‌گران متعدی در کابل با طالبان در ارتباط اند اما این امر به شکل هماهنگ صورت نمی‌گیرد تا اهداف مشخص و واضح به دست آید.

با این همه معتصم آغاجان از اعضای برجسته‌ای پیشین دوره‎ای حکومت طالبان در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که راهبرد تازه‌ای ترامپ برای استفاده از گزینه نظامی در برابر طالبان سبب افزایش خشونت‌ها خواهد شد.
عکاس: الهام حسین قاطع

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند 2018-02-22

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت. 2018-02-22

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است 2018-02-22

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.