ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

سازمان همکاری‎های شانگهای؛ راه صلح افغانستان

۱۳۹۶-۱۱-۲۴

مقام‎ها در وزارت خارجه می‎گویند به دلیل همسو بودن سیاست مبارزه با تروریزم کابل با کشورهای منطقه حضور افغانستان در نشست شانگهای برای صلح کشور مؤثر است.

 

رییس مرکز مطالعات راهبردی وزارت خارجه در گفتمانی اهمیت سازمان همکاری‌های شانگهای و چگونه‌گی ره‌یافت افغانستان در این سازمان می‌گوید که حکومت ‌ملی در تلاش است تا عضویت دایمی این سازمان را به دست آورد.

فرامرز تمنا رییس این مرکز می‌گوید:« افغانستان فعلاً عضو ناظر سازمان شانگهای هست. درخواست افغانستان برای عضویت دایمی در این سازمان تقدیم شده است. همچنان رای‎زنی‌ها با هر هشت عضو این سازمان در مورد افغانستان ادامه دارد.»

به باور فرامرز تمنا، افغانستان با روسیه و چین اعضای کلیدی این سازمان در راستای مبارزه با هراس افکنی و مواد مخدر دیدگاه واحد دارند از این رو پیوستن افغانستان به این سازمان پیامدهای مثبت برای صلح و ثبات در کشور خواهد داشت.

آقای تمنا می‎افزاید:« روسیه و چین به عنوان دو قدرت منطقه‌یی برای افغانستان اهمیت فراوانی دارد. به ویژه سیاست هر دو کشور در مبارزه با تروریزم همسو با سیاست افغانستان است. به همین لحاظ نشست شانگهای برای ایجاد اجماع منطقه‎یی مهم است.»

درهمین حال خان جان الکوزی  معاون اتاق تجارت و صنایع کشور با متهم کردن واشنگتن به بی پروایی در راستای تقویت زیربنای افغانستان می‌گوید که روابط اقتصادی با کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای به ویژه روسیه و چین برای افغانستان حیاتی است.

آقای الکوزی گفته است:« اقتصاد بزرگ منطقه چین و روسیه است. ما با این کشورها باید روابط داشته باشیم، چون در این منطقه زنده‎گی می‎کنیم. به همین خاطر وقتی ناتو در افغانستان آمد برای ما مشکل ایجاد کرد. امریکا فقط برای ما پول می‎دهد؛ زیربنا نمی‎دهد.»

سازمان همکاری‌های شانگهای با هشت عضو، به شمول روسیه و چین یکی از سازمان‌های منطقه‌یی است که تاکنون افغانستان موفق به کسب عضویت دایمی آن نشده و به گونه‌ای ناظر در نشست‌های آن اشتراک می‌کند.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.