ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نگرانی روسیه از انتقال تروریستان به قلمرو افغانستان

۱۳۹۶-۱۱-۲۴

سفیر روسیه در افغانستان گفته است که هنوز مقام‌های افغان و خارجی در مورد انتقال شورشیان داعش در بخش‌های افغانستان اطلاعاتی ارایه نکرده اند.

 

سفیر روسیه در کابل در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» یکبار دیگر از عدم توجه و عدم اطلاع‌دهی دقیق مقام‌های افغان و خارجی در خصوص انتقال گروه تروریستی داعش و تجهیزات جنگی به آنان با استفاده از چرخبال‌های بی‌نشان، انتقاد می‌کند.

الکساندر مانتیتسکی سفیر روسیه در کابل گفته است:« متأسفانه مقام‌های کابل و شرکای غربی ما قادر به دادن اطلاعات معتبر و دقیق در رابطه به سرچشمه و اهداف چرخبال‌های بدون نشان که برفراز قلمرو جمهوری اسلامی افغانستان پرواز می‌کنند و احتمالاً در انتقال تروریست‌های داعش و تجهیزات مورد نیاز این گروه مصروف استند نداده اند.»

در همین حال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی در مورد نگرانیِ روسیه از انتقال تروریستان داعش با استفاده از چرخبال‌های بی‌نشان در نقاط مختلف افغانستان، چنین می‌گوید:« من این موضوع را رد می‎کنم. کسانی‎که   این ادعا را دارند مستند ادعای خود را ثابت کنند.»

این دیپلومات روس هم‌چنان عدم انعکاس خطرات فعالیت داعش در افغانستان و مشکل مواد مخدر این کشور را تأسف‌بار خوانده است.

آقای مانتیتسکی گفته است:« این موضوغ قابل نگرانی است، خطراتی‎که توسط گروه داعش در افغانستان متوجه می‌شود به درستی انعکاس نمی‌یابد و مشکل مواد مخدر افغانستان کاملاً نادیده گرفته شده است. ما امیدوارم که  کار مشترک ما با کشورهاییکه صادقانه مصمم به تأمین صلح و ثبات در افغانستان هستند بتواند کشورهایی را که از تروریست‌ها حمایت می‌کنند آشکار بسازد.»

با این همه سفیر روسیه از راهبرد جنگی واشنگتن در قبال افغانستان ابراز نگرانی کرده گفته است که دادن صلاحیت به نیروهای امریکایی در نبرد افغانستان، نباید باعث نقض حاکمیت این کشور و منافع منطقه شود.

وی هم‌چنان اطمینان می‌دهد که روسیه همکاری اش را با حکومت افغانستان برای رسیدن این کشور به صلح و ثبات ادامه می‌دهد.
عکاس: الهام حسین قاطع

حضور امریکا به تقویت داعش در افغانستان انجامیده است 2018-04-23

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید با حضور امریکا به نام مبارزه با تروریزم در افغانستان، گروه تروریستی داعش در این کشور ظهور کرد.

نُه سرباز در بادغیس توسط طالبان کشته شدند 2018-04-23

مسوولان محلی بادغیس می‌گویند طالبان شب هنگام حملات تهاجمی را بر شماری مرکزهای ثبت نام رای دهندگان در منطقه باغبان شهر قلعه نو راه انداخته اند.

تقویم برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام شد 2018-04-22

بر بنیاد این تقویم، ثبت نام نامزدان برای انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ پنجم ماه جوزا آغاز تا 22 همین ماه ادامه می‌یابد.