ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نگرانی روسیه از انتقال تروریستان به قلمرو افغانستان

۱۳۹۶-۱۱-۲۴

سفیر روسیه در افغانستان گفته است که هنوز مقام‌های افغان و خارجی در مورد انتقال شورشیان داعش در بخش‌های افغانستان اطلاعاتی ارایه نکرده اند.

 

سفیر روسیه در کابل در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» یکبار دیگر از عدم توجه و عدم اطلاع‌دهی دقیق مقام‌های افغان و خارجی در خصوص انتقال گروه تروریستی داعش و تجهیزات جنگی به آنان با استفاده از چرخبال‌های بی‌نشان، انتقاد می‌کند.

الکساندر مانتیتسکی سفیر روسیه در کابل گفته است:« متأسفانه مقام‌های کابل و شرکای غربی ما قادر به دادن اطلاعات معتبر و دقیق در رابطه به سرچشمه و اهداف چرخبال‌های بدون نشان که برفراز قلمرو جمهوری اسلامی افغانستان پرواز می‌کنند و احتمالاً در انتقال تروریست‌های داعش و تجهیزات مورد نیاز این گروه مصروف استند نداده اند.»

در همین حال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی در مورد نگرانیِ روسیه از انتقال تروریستان داعش با استفاده از چرخبال‌های بی‌نشان در نقاط مختلف افغانستان، چنین می‌گوید:« من این موضوع را رد می‎کنم. کسانی‎که   این ادعا را دارند مستند ادعای خود را ثابت کنند.»

این دیپلومات روس هم‌چنان عدم انعکاس خطرات فعالیت داعش در افغانستان و مشکل مواد مخدر این کشور را تأسف‌بار خوانده است.

آقای مانتیتسکی گفته است:« این موضوغ قابل نگرانی است، خطراتی‎که توسط گروه داعش در افغانستان متوجه می‌شود به درستی انعکاس نمی‌یابد و مشکل مواد مخدر افغانستان کاملاً نادیده گرفته شده است. ما امیدوارم که  کار مشترک ما با کشورهاییکه صادقانه مصمم به تأمین صلح و ثبات در افغانستان هستند بتواند کشورهایی را که از تروریست‌ها حمایت می‌کنند آشکار بسازد.»

با این همه سفیر روسیه از راهبرد جنگی واشنگتن در قبال افغانستان ابراز نگرانی کرده گفته است که دادن صلاحیت به نیروهای امریکایی در نبرد افغانستان، نباید باعث نقض حاکمیت این کشور و منافع منطقه شود.

وی هم‌چنان اطمینان می‌دهد که روسیه همکاری اش را با حکومت افغانستان برای رسیدن این کشور به صلح و ثبات ادامه می‌دهد.
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.