ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

اوزبیکستان آماده نشست‎ صلح افغانستان است

۱۳۹۶-۱۱-۲۳

عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه‎ای اوزبیکستان در دیدار با رییس جمهور ایران گفته است که کشورش نشست‎های صلح افغانستان را در آیندهای نزدیک میزبانی خواهد کرد.

 

تاشکنت پایتخت اوزبیکستان در آینده‌های نزدیک، میزبان نشستی پیرامون صلح افغانستان خواهد بود. در تازه‌ترین مورد عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه‌ای اوزبیکستان در دیدار با مقام‌های ایرانی به ویژه رییس جمهور ایران، روی همکاری‌های مشترک بین‌المللی برای آغاز روند صلح و پایان دادن به بحران افغانستان تأکید کرده است.

 در اعلامیه‎ای وزارت خارجه‎ای اوزبیکستان آمده است:« در این دیدار دو طرف در باره‌ای مسایل منطقه‌یی از جمله بهبود اوضاع افغانستان و نیز نشست آتی بین‌المللی روند صلح این کشور بحث کردند. مقام‌های دو کشور هم‌چنان بر اهمیت تلاش‌های مشترک بین المللی برای آغاز روند صلح و پایان دادن به بحران افغانستان تأکید کردند.»

شورای عالی صلح کشور تلاش‌های منطقه‌یی را برای تأمین صلح و ثبات افغانستان مهم خوانده و برگزاری نشست اوزبیکستان را درین زمینه سودمند می‌داند.

امین‌الدین مظفری سخنگوی شورای عالی صلح در این مورد گفت:« ما به اجماع ملی ضرورت داریم که خوشبختانه این مهم را در دست داریم. اینکه کشورهای منطقه آماده‎گی نشان می‎دهند که در روند صلح افغانستان همکار باشند به این معنا است که حکومت توانسته است جهان را قناعت دهند که قضیه‎ای افغانستان جز راه حل دیپلوماتیک، راه حل نظامی ندارد.»

باورها اینست که همگرایی منطقه می‌تواند گره گشای بحران نا امنی افغانستان و آغاز مذاکرات صلح میان حکومت و گروه طالبان شود.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند 2018-02-22

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت. 2018-02-22

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است 2018-02-22

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.