ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

اوزبیکستان آماده نشست‎ صلح افغانستان است

۱۳۹۶-۱۱-۲۳

عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه‎ای اوزبیکستان در دیدار با رییس جمهور ایران گفته است که کشورش نشست‎های صلح افغانستان را در آیندهای نزدیک میزبانی خواهد کرد.

 

تاشکنت پایتخت اوزبیکستان در آینده‌های نزدیک، میزبان نشستی پیرامون صلح افغانستان خواهد بود. در تازه‌ترین مورد عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه‌ای اوزبیکستان در دیدار با مقام‌های ایرانی به ویژه رییس جمهور ایران، روی همکاری‌های مشترک بین‌المللی برای آغاز روند صلح و پایان دادن به بحران افغانستان تأکید کرده است.

 در اعلامیه‎ای وزارت خارجه‎ای اوزبیکستان آمده است:« در این دیدار دو طرف در باره‌ای مسایل منطقه‌یی از جمله بهبود اوضاع افغانستان و نیز نشست آتی بین‌المللی روند صلح این کشور بحث کردند. مقام‌های دو کشور هم‌چنان بر اهمیت تلاش‌های مشترک بین المللی برای آغاز روند صلح و پایان دادن به بحران افغانستان تأکید کردند.»

شورای عالی صلح کشور تلاش‌های منطقه‌یی را برای تأمین صلح و ثبات افغانستان مهم خوانده و برگزاری نشست اوزبیکستان را درین زمینه سودمند می‌داند.

امین‌الدین مظفری سخنگوی شورای عالی صلح در این مورد گفت:« ما به اجماع ملی ضرورت داریم که خوشبختانه این مهم را در دست داریم. اینکه کشورهای منطقه آماده‎گی نشان می‎دهند که در روند صلح افغانستان همکار باشند به این معنا است که حکومت توانسته است جهان را قناعت دهند که قضیه‎ای افغانستان جز راه حل دیپلوماتیک، راه حل نظامی ندارد.»

باورها اینست که همگرایی منطقه می‌تواند گره گشای بحران نا امنی افغانستان و آغاز مذاکرات صلح میان حکومت و گروه طالبان شود.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.