ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

اوزبیکستان آماده نشست‎ صلح افغانستان است

۱۳۹۶-۱۱-۲۳

عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه‎ای اوزبیکستان در دیدار با رییس جمهور ایران گفته است که کشورش نشست‎های صلح افغانستان را در آیندهای نزدیک میزبانی خواهد کرد.

 

تاشکنت پایتخت اوزبیکستان در آینده‌های نزدیک، میزبان نشستی پیرامون صلح افغانستان خواهد بود. در تازه‌ترین مورد عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه‌ای اوزبیکستان در دیدار با مقام‌های ایرانی به ویژه رییس جمهور ایران، روی همکاری‌های مشترک بین‌المللی برای آغاز روند صلح و پایان دادن به بحران افغانستان تأکید کرده است.

 در اعلامیه‎ای وزارت خارجه‎ای اوزبیکستان آمده است:« در این دیدار دو طرف در باره‌ای مسایل منطقه‌یی از جمله بهبود اوضاع افغانستان و نیز نشست آتی بین‌المللی روند صلح این کشور بحث کردند. مقام‌های دو کشور هم‌چنان بر اهمیت تلاش‌های مشترک بین المللی برای آغاز روند صلح و پایان دادن به بحران افغانستان تأکید کردند.»

شورای عالی صلح کشور تلاش‌های منطقه‌یی را برای تأمین صلح و ثبات افغانستان مهم خوانده و برگزاری نشست اوزبیکستان را درین زمینه سودمند می‌داند.

امین‌الدین مظفری سخنگوی شورای عالی صلح در این مورد گفت:« ما به اجماع ملی ضرورت داریم که خوشبختانه این مهم را در دست داریم. اینکه کشورهای منطقه آماده‎گی نشان می‎دهند که در روند صلح افغانستان همکار باشند به این معنا است که حکومت توانسته است جهان را قناعت دهند که قضیه‎ای افغانستان جز راه حل دیپلوماتیک، راه حل نظامی ندارد.»

باورها اینست که همگرایی منطقه می‌تواند گره گشای بحران نا امنی افغانستان و آغاز مذاکرات صلح میان حکومت و گروه طالبان شود.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

حضور امریکا به تقویت داعش در افغانستان انجامیده است 2018-04-23

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید با حضور امریکا به نام مبارزه با تروریزم در افغانستان، گروه تروریستی داعش در این کشور ظهور کرد.

نُه سرباز در بادغیس توسط طالبان کشته شدند 2018-04-23

مسوولان محلی بادغیس می‌گویند طالبان شب هنگام حملات تهاجمی را بر شماری مرکزهای ثبت نام رای دهندگان در منطقه باغبان شهر قلعه نو راه انداخته اند.

تقویم برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام شد 2018-04-22

بر بنیاد این تقویم، ثبت نام نامزدان برای انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ پنجم ماه جوزا آغاز تا 22 همین ماه ادامه می‌یابد.