ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد

۱۳۹۶-۱۱-۲۳

یک سناتور جمهوریخواه امریکا می‌گوید که با گذشت پانزده سال و مصرف میلیون‌ها دالر، هنوز جنگ در افغانستان ادامه دارد.

 

پس از شانزده سال نبرد سخت و سنگین امریکا و ناتو در افغانستان، هنوزهم این کشور در آتش نبرد می‌سوزد.

رند پاول یک سناتور جمهوریخواه امریکا در مصاحبه با شبکه‌ای سی بی اس امریکا گفته است که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و این جنرالان امریکایی هستند که روی گزینه‌های نظامی تأکید می‌ورزند.

آقای پاول گفته است:« به باور من آقای ترامپ علاقه‌مندِ به درازا کشانیدن جنگ افغانستان نیست. اما جنرال‌هایِ که دور و بر او را گرفته اند این را نمی‌پذیرند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد. از همین رو جنگ همچنان ادامه دارد.  بعد از 15 سال و مصرف تریلیون‌ها دالر، حال فرصت آن است تا افغان‌ها خود مسوولیت کشور شان را بر عهده بگیرند.»

در همین حال سفیر پیشین امریکا در افغانستان، پاکستان را عامل اصلی نا امنی افغانستان می‌داند و از حکومت وحدت  ملی می‌خواهد تا نگذارد که اسلام‌آباد از انزوای کنونی بیرون شود.

زلمی خلیل‌زاد در مصاحبه با صدای آشنای امریکا گفته است که پاکستان در ظاهر دوست و اما در پشت پرده در تلاش تشدید جنگ و نا امنی در افغانستان است.

آقای خلیل‎زاد در بخشی از مصاحبه‎ای خود گفته است:« افغانستان باید هوشیارانه در مورد عمل‎های پاکستان تصمیم بگیرد. نگذارد که پاکستان خود را راحت از این انزوا بیرون کند. نباید افغانستان فرصتی را برای پاکستان مساعد کند تا به جهان نشان دهد که هیچ مشکلی در میان نیست.»

این دیپلومات پیشین امریکایی تأکید دارد که حکومت ترامپ با فشار آوردن بر بالای پاکستان، می‌خواهد این کشور سیاست‌اش را در قبال افغانستان تغییر دهد.

آقای خلیل‎زاد در ادامه گفت:« پاکستان باید به نحوی سیاست خود را تغییر دهد. اگر از راه صحبت امکان ندارد که بالای پاکستان فشار وارد شود، باید عملاً دست به کار شویم.»

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که به تازه‌گی نشست دو روزه‌ای هیأت افغانستان و پاکستان در اسلام‌آباد در خصوص خواست‌های مشخص حکومت افغانستان در مبارزه با تروریزم و صلح و آشتی، بی‌نتیجه پایان یافته است.

 




عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.