ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

حکومت نقش احزاب سیاسی را در انتخابات آینده کمرنگ می‎کند

۱۳۹۶-۱۱-۲۲

یک عضو شورای رهبری حزب جمعیت می‏گوید پس از اختلاف‎ها میان ارگ و حزب جمعیت گفت‎وگوهای جدی روی سهم احزاب با ارگ در انتخابات آینده جریان دارد.

 

یک عضو شورای رهبری حزب جمعیت می‌گوید، بی برنامه‌گی و برخوردهای حکومت با خواست‌های جمعیت سبب شده است تا مذاکرات میان این حزب و حکومت به نتیجه‌ای نرسد.

کمال‌الدین حامد می‌گوید، هر چند در ده‌مین دور مذاکرات جمعیت با حکومت بر ایجاد کمیسیون تعدیل قانون اساسی، ایجاد شورای احزاب جهادی و سیاسی و ارایه‌ای گزارش در پیوند به حملات تروریستی توافق صورت گرفته است، اما اختلاف جدی در این مذاکرات بالای سهم دادن به احزاب سیاسی در انتخابات سال آینده وجود دارد.

آقای حامد می‎گوید:« ارگ مشخصاً می‎گوید که دادن سهم برای احزاب در انتخابات آینده مسیر نیست. بر این اساس ما طرح معقولی را ارایه کردیم تا مسیر بودن این هدف را نشان می‎داد. پس از آن گفته شد که جامعه‎‌ای جهانی در این مورد موافق نیست. جامعه‎ای جهانی نیز با این طرح مشکلی نداشت.»

این عضو حزب جمعیت هشدار می‌دهد، که اگر حکومت با این اقدامات اش در تلاش وقت‌کشی باشد و خواست‌های حزب جمعیت را نادیده بگیرد، با واکنش‌های تند و اعتراض‌های مدنی هواداران این حزب در سراسر کشور مواجه خواهد شد.

آقای حامد اضافه کرد:« جمعیت همیشه وضعیت را زیر کنترول دارد. اگر درک بکند که این موارد فقط وقت‎کشی است، این مورد در قدم نخست به ضرر حکومت خواهد بود و همچنان جمعیت از روند مذاکره بیرون خواهد شد.»

حکومت تاهنوز در مورد مذاکرات با حزب جمعیت چیزی نگفته است. شماری از آگاهان اما به این باورند که ادامه‌ای این تنش‌ها، بر مشکلات و چالش‌های کشور بیشتر از پیش خواهد افزود.

نعیم نظری  رییس اجرایی شبکه‌ای جامعه مدنی و حقوق بشر میگوید:« ما از رهبران حکومت وحدت ملی این تقاضا را داریم معضله‎ای که پیش آمده است را به گونه‎ای عادلانه و منصفانه حل بکند.»

با این همه روز گذشته عطا محمد نور گفته بود که حزب جمعیت از هیچ خواست‌اش منصرف نمی‌شود. در صورت بی‌نتیجه ماندن مذاکرات،  تا دو هفته‌ای دیگر راهپیمایی سراسری به ویژه در پایتخت به منظور زیر فشار قرار دادن حکومت راه‌اندازی خواهد کرد.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.