ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

پایان یک نشست بی‎نتیجه‌ای هیأت افغانستان در پاکستان

۱۳۹۶-۱۱-۲۲

وزارت خارجه‎ای کشور می‎گوید هیچ پیشرفتی در مورد خواستهای افغانستان در زمینه‎ای مبارزه با تروریزم در دیدار مقام‎های افغان و پاکستانی صورت نگرفته است.

 

دو روز هیأت افغانستان و پاکستان در اسلام آباد روی پلان عملی دو کشور برای صلح و همبسته‌گی مذاکره کردند. حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه و تهمینه جنجوعه معین وزارت خارجه پاکستان در رأس این هیأت مذاکره کننده قرار داشتند.

حکومت افغانستان در این نشست، خواستار اقدامات مشخص، نتیجه محور و زمان‌بندی شده در پلان عمل افغانستان – پاکستان برای صلح و همبسته‌گی به ویژه در زمینه‌ای مبارزه با تروریزم، کاهش خشونت‌ها، صلح و آشتی که اولویت‌های افغانستان را می‌سازد شده است. اما این نشست دو روزه بی‌نتیجه پایان یافته است.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه در این مورد گفت:« در بحث چارچوب همکاری در این نشست پیشرفت‎هایی صورت گرفته است. اما هیچ پیشرفتی در خصوص اقدامات نتیجه محور، مشخص و زمانبدی شده به ویژه در زمینه‎‌ای مبارزه با تروریزم نداشتیم.»

درهمین حال شماری از آگاهان به این باورند که چنین نشست‌ها نه در گذشته و نه در حال تأثیرگذار  بوده زیرا پاکستان اراده‌ای جدی در پیکار با هراس‌افکنی ندارد.

عتیق الله امرخیل آگاه نظامی می‎گوید:« پاکستان برای محو تروریزم هیچگاهی کمک نخواهد کرد. این جلسه‎ها تنها یک شکل نمایشی دارد. هیچ تغییر مثبت در وضعیت به وجود نخواهد آمد.»

برگزاری نشست هیأت افغانستان و پاکستان، پس از وقوع حملات مرگ‌بار تروریستی در کابل و بخش‌های دیگر کشور صورت گرفته است.

پیش از این هیأتی از حکومت وحدت ملی در سفر به اسلام‌آباد، اسناد و مدارک ناشی از فعالیت هراس‌افکنان در قلمرو پاکستان را با مقام‌های این کشور شریک ساخته بود.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند 2018-02-22

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت. 2018-02-22

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است 2018-02-22

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.