ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

پایان یک نشست بی‎نتیجه‌ای هیأت افغانستان در پاکستان

۱۳۹۶-۱۱-۲۲

وزارت خارجه‎ای کشور می‎گوید هیچ پیشرفتی در مورد خواستهای افغانستان در زمینه‎ای مبارزه با تروریزم در دیدار مقام‎های افغان و پاکستانی صورت نگرفته است.

 

دو روز هیأت افغانستان و پاکستان در اسلام آباد روی پلان عملی دو کشور برای صلح و همبسته‌گی مذاکره کردند. حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه و تهمینه جنجوعه معین وزارت خارجه پاکستان در رأس این هیأت مذاکره کننده قرار داشتند.

حکومت افغانستان در این نشست، خواستار اقدامات مشخص، نتیجه محور و زمان‌بندی شده در پلان عمل افغانستان – پاکستان برای صلح و همبسته‌گی به ویژه در زمینه‌ای مبارزه با تروریزم، کاهش خشونت‌ها، صلح و آشتی که اولویت‌های افغانستان را می‌سازد شده است. اما این نشست دو روزه بی‌نتیجه پایان یافته است.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه در این مورد گفت:« در بحث چارچوب همکاری در این نشست پیشرفت‎هایی صورت گرفته است. اما هیچ پیشرفتی در خصوص اقدامات نتیجه محور، مشخص و زمانبدی شده به ویژه در زمینه‎‌ای مبارزه با تروریزم نداشتیم.»

درهمین حال شماری از آگاهان به این باورند که چنین نشست‌ها نه در گذشته و نه در حال تأثیرگذار  بوده زیرا پاکستان اراده‌ای جدی در پیکار با هراس‌افکنی ندارد.

عتیق الله امرخیل آگاه نظامی می‎گوید:« پاکستان برای محو تروریزم هیچگاهی کمک نخواهد کرد. این جلسه‎ها تنها یک شکل نمایشی دارد. هیچ تغییر مثبت در وضعیت به وجود نخواهد آمد.»

برگزاری نشست هیأت افغانستان و پاکستان، پس از وقوع حملات مرگ‌بار تروریستی در کابل و بخش‌های دیگر کشور صورت گرفته است.

پیش از این هیأتی از حکومت وحدت ملی در سفر به اسلام‌آباد، اسناد و مدارک ناشی از فعالیت هراس‌افکنان در قلمرو پاکستان را با مقام‌های این کشور شریک ساخته بود.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.