ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

زمینه‎سازی افغانستان برای یک نشست بین‎المللی در اوزبیکستان

۱۳۹۶-۱۱-۲۱

مشاور شورای امنیت ملی کشور به منظور زمینه‌سازی برای یک نشست بین‌المللی روند صلح و همکاری‌های منطقه‌یی با مقام‌های اوزبیکستانی دیدار کرده است.

 

محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملیِ کشور روز گذشته در یک سفر رسمی به اوزبیکستان رفته است. آقای اتمر در این سفر با وزیر خارجه و سایر مقام‌های این کشور دیدار کرده است.

رسانه‌های اوزبیکستانی، محور صحبت‌ها میان مقام‌های دو کشور را، روند صلح، همکاری در بخش امنیت و همکاری‌‌های منطقه‌‌یی خوانده اند.

امین الدین مظفری دبیر شورای عالی صلح برای وضاحت بیشتر این تلاش‎های می‎گوید:« برای تأمین صلح در کشور ما هم نیاز به اجماع منطقه‎یی داریم و اجماع بین‎المللی داریم. بر این اساس فعالیت‎های‎که امروز روی دست گرفته شده است در سطح منطقه در عمل ممد قوی برای تأمین صلح در افغانستان است.»

پیش از این وزیر خارجه‌ای اوزبیکستان اعلام کرده بود که تا یک ماه دیگر تاشکنت میزبان نشستی پیرامون صلح افغانستان خواهد بود.

حالا به نظر می‌رسد که در سفر مشاور شورای امنیت ملی، روی جنبه‌های عملی این نشست نیز گفت‌وگو خواهد شد.

وحید مژده  آگاه سیاسی در این مورد می‎گوید:« نقش کشورهای منطقه و همسایه در روند صلح افغانستان بسیار مفید و مؤثر است. کشورهای همسایه اگر واقعاً به یک همگرایی برسند می‌تواند مشکل افغانستان حل شود.»

اوزبیکستان قبلاً اعلام کرده که یگانه گزینه برای پایان بحران افغانستان پیگیری روند صلح است و باید از همین مجرا با مخالفان دولت افغانستان گفت‌وگو صورت گیرد.

در نشستی که در تاشکنت برگزار می‌شود دیده شود که چه راهکار ابتدایی برای دستیابی به صلح در افغانستان شکل خواهد گرفت.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.