ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

حلقانی در حکومت در استخراج غیر قانونی معادن دست دارند

۱۳۹۶-۱۱-۲۱

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن می‎پذیرد که روند پیچیده‎ای قراردادها در این وزارت سبب شده تا شرکت‎های پیمان کار به استخراج غیر قانون معادن اقدام کنند.

 

سرپرست وزارت معادن و پترولیم در نشستی دستاوردهای یک ساله‌ای این وزارت، در راستای جمع‌آوریِ عواید سال 2017 میلادی را همگانی ساخت.

وی در این نشست می‌گوید، هم اکنون استخراج غیرقانونیِ معادن افغانستان در تبانی با حلقاتی از درون نظام صورت می‌گیرد.

خانم نهان می‎گوید:« کسانی‎که معادن را به طور غیر قانونی استخراج می‎کنند آنهای نیستند که بر خلاف این نظام باشند بلکه آنها کسانی هستند که به نحوی از انحا از درون نظام حمایت می‎شوند.»

از سویی هم خانم نهان می پذیرد که کم کاری‌ها و روند پر چالش اداری قراردادها در وزارت معادن سبب شده تا شرکت‌های پیمان‌کار اقدام به استخراج غیرقانونی معادن کشور کنند. 

خانم نهان در ادامه می‎گوید:« در ساحاتی‎که استخراج غیر قانونی صورت می‎گیرد به خاطر این نیز است که بوروکراسیِ ما در قسمت قراردادها و بررسی‎ها در وزرات معادن می‎تواند یکی از دلایل باشد.»

به اساس گفته‌های سرپرست وزارت معادن، عواید این وزارت به هفت اعشاریه دو میلیارد افغانی رسیده است که این رقم افزایش چشم‌گیری را در مقایسه به سال گذشته میلادی نشان می‌دهد.

ایجاد کمیته‌ای محافظت از معادن کشور با موجودیت نهادهای امنیتی، تلاش‌های جدی برای حصول پول‌های این وزارت از نزد بدهکاران و پول استخراج معدن از نزد شرکت‌های پیمان‌کار و اصلاحات در روند قراردادها و جمع‌آوری عواید از برنامه‌های دیگر اصلاحی وزارت معادن و پترولیم عنوان می‌شود.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.