ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

حلقانی در حکومت در استخراج غیر قانونی معادن دست دارند

۱۳۹۶-۱۱-۲۱

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن می‎پذیرد که روند پیچیده‎ای قراردادها در این وزارت سبب شده تا شرکت‎های پیمان کار به استخراج غیر قانون معادن اقدام کنند.

 

سرپرست وزارت معادن و پترولیم در نشستی دستاوردهای یک ساله‌ای این وزارت، در راستای جمع‌آوریِ عواید سال 2017 میلادی را همگانی ساخت.

وی در این نشست می‌گوید، هم اکنون استخراج غیرقانونیِ معادن افغانستان در تبانی با حلقاتی از درون نظام صورت می‌گیرد.

خانم نهان می‎گوید:« کسانی‎که معادن را به طور غیر قانونی استخراج می‎کنند آنهای نیستند که بر خلاف این نظام باشند بلکه آنها کسانی هستند که به نحوی از انحا از درون نظام حمایت می‎شوند.»

از سویی هم خانم نهان می پذیرد که کم کاری‌ها و روند پر چالش اداری قراردادها در وزارت معادن سبب شده تا شرکت‌های پیمان‌کار اقدام به استخراج غیرقانونی معادن کشور کنند. 

خانم نهان در ادامه می‎گوید:« در ساحاتی‎که استخراج غیر قانونی صورت می‎گیرد به خاطر این نیز است که بوروکراسیِ ما در قسمت قراردادها و بررسی‎ها در وزرات معادن می‎تواند یکی از دلایل باشد.»

به اساس گفته‌های سرپرست وزارت معادن، عواید این وزارت به هفت اعشاریه دو میلیارد افغانی رسیده است که این رقم افزایش چشم‌گیری را در مقایسه به سال گذشته میلادی نشان می‌دهد.

ایجاد کمیته‌ای محافظت از معادن کشور با موجودیت نهادهای امنیتی، تلاش‌های جدی برای حصول پول‌های این وزارت از نزد بدهکاران و پول استخراج معدن از نزد شرکت‌های پیمان‌کار و اصلاحات در روند قراردادها و جمع‌آوری عواید از برنامه‌های دیگر اصلاحی وزارت معادن و پترولیم عنوان می‌شود.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.