ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

هفتاد درصد زنان در افغانستان زراعت پیشه هستند

۱۳۹۶-۱۱-۲۱

مقام‌های وزارت امور زنان و زراعت و مالداری می‎گویند که زنان نقش بارزی در رشد اقتصاد خانواده‎های شان دارند اما هنوز هم قربانی تبعیض در محیط کار هستند.

 

در دومین نشست توانمند سازی زنان در زراعت از مؤثریت و پررنگ بودن نقش زنان زراعت پیشه در کشور سخن گفته شد و به دید مقام‌های حاضر زنان زراعت پیشه نقش بزرگی در رشد اقتصاد خانواده های‌شان دارند.

براساس آمار موجود در حال حاضر 70 درصد زنان در افغانستان مصروف کار در مزرعه‌ها هستند، و 50 درصد محصولات زراعتی از سوی زنان تولید می‌شود.

 رولا غنی بانوی نخست کشور می‎گوید:« زنان به اشکال مختلف کمک زیادی در زراعت انجام می‎دهند و به شکل مستقیم نه تنها در اقتصاد کشور بلکه در اقتصاد خانوادههای خود نیز نقش مهمی را بازی می‎کنند.»

با این حال شچری نماینده سازمان خوراک و زراعت ملل متحد می‌گوید که هنوز هم محدودیت‌های زیادی فرا راه زنان زراعت پیشه در افغانستان وجود دارد و آنان به بازارها دسترسی ندارند.

آقای شجری افزود:« هنوز هم موانع برای زنان زراعت پیشه در  افغانستان وجود دارد و زنان در افغانستان دسترسی محدود به بازارهای فروش، آموزش‌ها، تکنالوژی معاصر  و بازاریابی دارند. بنابر این برای بیشتر شدن  فرصت‌ها برای زنان باید به آنها در تصمیم گیری‌ها سهم داده شود.»

با این حال وزارت زراعت و مالداری نیز از سهولت‌ها و برنامه‌های بیشتری برای زنان زارع در کشور خبرداده و می‌گوید قرار است در سال آینده بیش از27 هزار باغچه‌ای خانه‌گی را برای زنان ایجاد کنند.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.