ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

هفتاد درصد زنان در افغانستان زراعت پیشه هستند

۱۳۹۶-۱۱-۲۱

مقام‌های وزارت امور زنان و زراعت و مالداری می‎گویند که زنان نقش بارزی در رشد اقتصاد خانواده‎های شان دارند اما هنوز هم قربانی تبعیض در محیط کار هستند.

 

در دومین نشست توانمند سازی زنان در زراعت از مؤثریت و پررنگ بودن نقش زنان زراعت پیشه در کشور سخن گفته شد و به دید مقام‌های حاضر زنان زراعت پیشه نقش بزرگی در رشد اقتصاد خانواده های‌شان دارند.

براساس آمار موجود در حال حاضر 70 درصد زنان در افغانستان مصروف کار در مزرعه‌ها هستند، و 50 درصد محصولات زراعتی از سوی زنان تولید می‌شود.

 رولا غنی بانوی نخست کشور می‎گوید:« زنان به اشکال مختلف کمک زیادی در زراعت انجام می‎دهند و به شکل مستقیم نه تنها در اقتصاد کشور بلکه در اقتصاد خانوادههای خود نیز نقش مهمی را بازی می‎کنند.»

با این حال شچری نماینده سازمان خوراک و زراعت ملل متحد می‌گوید که هنوز هم محدودیت‌های زیادی فرا راه زنان زراعت پیشه در افغانستان وجود دارد و آنان به بازارها دسترسی ندارند.

آقای شجری افزود:« هنوز هم موانع برای زنان زراعت پیشه در  افغانستان وجود دارد و زنان در افغانستان دسترسی محدود به بازارهای فروش، آموزش‌ها، تکنالوژی معاصر  و بازاریابی دارند. بنابر این برای بیشتر شدن  فرصت‌ها برای زنان باید به آنها در تصمیم گیری‌ها سهم داده شود.»

با این حال وزارت زراعت و مالداری نیز از سهولت‌ها و برنامه‌های بیشتری برای زنان زارع در کشور خبرداده و می‌گوید قرار است در سال آینده بیش از27 هزار باغچه‌ای خانه‌گی را برای زنان ایجاد کنند.
عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.