ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

افغانستان از طریق پنج دهلیز هوایی صادرات خواهد داشت

۱۳۹۶-۱۱-۱۶

اتاق‌های تجارت و صنایع می‌گوید برای افزایش صادرات افغانستان روند صادرات از این طریق با کشورهای روسیه، عربستان و اندونیزیا در آینده‌ها آغاز شود.

 

این روند هم‌چنان زمینه را برای انتقال کالاهای بازرگانی افغانستان به کشورهای که صادارات افغانستان به آنها از طریق زمین مشکل است را فراهم ساخته است.

در تازه‌ترین مورد اتاق تجارت و صنایع می‌گوید تا چند ماه آینده، قرار است افغانستان صادارات اش را از طریق دهلیز هوایی با پنج کشور دیگر نیز آغاز کند.

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق‌های تجارت و صنایع در این مورد گفت:« خوشبختانه ما با پنج کشور توانستیم که به توافق برسیم تا صادرات داشته باشیم. کار های اخیر ما با کشور اندونیزیا است که در نزدیکی ها تمام خواهد شد.»

به گفته سخنگوی این اداره، براساس توافق اخیر با کشور اندونیزیا، جاکارتا؛ نخستین کشوری خواهد بود که کالاهای بازرگان افغان را از طریق دهلیز هوایی به این کشور انتقال خواهد داد.

آقای پسرلی اضافه کرد:« در چند ماه آینده در اولین فرصت ما صادارات خود را به کشور اندونیزیا آغاز خواهیم کرد. پس از آن کالاهای افغانستان به کشور های سیریلانکا، عربستان و روسیه صادر خواهد شد.»

با این حال خانجان الکوزی معاون اتاق های تجارت و صنایع اقدام وزارت مالیه مبنی بر کاهش 95 درصدی جرایم مالیاتی برای سکتور خصوصی را گامی برای حمایت دولت از سرمایه گذاری‌ها در کشور می‌داند.

از سوی هم وزارت تجارت و صنایع می‌گوید که سهولت‌های بیشتری از جمله افزایش مراکز جمع‌آوری مالیات در کشور برای مالیه دهنده‌گان را در نظر گرفته اند و آنان باید تا 9 ماه آینده حساب‌های مالی شان را تصفیه کنند.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.