ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

افغانستان از طریق پنج دهلیز هوایی صادرات خواهد داشت

۱۳۹۶-۱۱-۱۶

اتاق‌های تجارت و صنایع می‌گوید برای افزایش صادرات افغانستان روند صادرات از این طریق با کشورهای روسیه، عربستان و اندونیزیا در آینده‌ها آغاز شود.

 

این روند هم‌چنان زمینه را برای انتقال کالاهای بازرگانی افغانستان به کشورهای که صادارات افغانستان به آنها از طریق زمین مشکل است را فراهم ساخته است.

در تازه‌ترین مورد اتاق تجارت و صنایع می‌گوید تا چند ماه آینده، قرار است افغانستان صادارات اش را از طریق دهلیز هوایی با پنج کشور دیگر نیز آغاز کند.

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق‌های تجارت و صنایع در این مورد گفت:« خوشبختانه ما با پنج کشور توانستیم که به توافق برسیم تا صادرات داشته باشیم. کار های اخیر ما با کشور اندونیزیا است که در نزدیکی ها تمام خواهد شد.»

به گفته سخنگوی این اداره، براساس توافق اخیر با کشور اندونیزیا، جاکارتا؛ نخستین کشوری خواهد بود که کالاهای بازرگان افغان را از طریق دهلیز هوایی به این کشور انتقال خواهد داد.

آقای پسرلی اضافه کرد:« در چند ماه آینده در اولین فرصت ما صادارات خود را به کشور اندونیزیا آغاز خواهیم کرد. پس از آن کالاهای افغانستان به کشور های سیریلانکا، عربستان و روسیه صادر خواهد شد.»

با این حال خانجان الکوزی معاون اتاق های تجارت و صنایع اقدام وزارت مالیه مبنی بر کاهش 95 درصدی جرایم مالیاتی برای سکتور خصوصی را گامی برای حمایت دولت از سرمایه گذاری‌ها در کشور می‌داند.

از سوی هم وزارت تجارت و صنایع می‌گوید که سهولت‌های بیشتری از جمله افزایش مراکز جمع‌آوری مالیات در کشور برای مالیه دهنده‌گان را در نظر گرفته اند و آنان باید تا 9 ماه آینده حساب‌های مالی شان را تصفیه کنند.
عکاس: الهام حسین قاطع

حضور امریکا به تقویت داعش در افغانستان انجامیده است 2018-04-23

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید با حضور امریکا به نام مبارزه با تروریزم در افغانستان، گروه تروریستی داعش در این کشور ظهور کرد.

نُه سرباز در بادغیس توسط طالبان کشته شدند 2018-04-23

مسوولان محلی بادغیس می‌گویند طالبان شب هنگام حملات تهاجمی را بر شماری مرکزهای ثبت نام رای دهندگان در منطقه باغبان شهر قلعه نو راه انداخته اند.

تقویم برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام شد 2018-04-22

بر بنیاد این تقویم، ثبت نام نامزدان برای انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ پنجم ماه جوزا آغاز تا 22 همین ماه ادامه می‌یابد.