ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

اوزبیکستان 50 درصد مالیه بر کالاهای افغانی را کاهش داد

۱۳۹۶-۱۱-۱۳

وزارت تجارت و صنایع می‌گوید، کاهش در صدی تعرفه‎های گمرکی بر کالاهای افغانی بر اساس توافقنامه امضا شده میان افغانستان و اوزبیکستان صورت می‎گیرد.

 

از بیست توافقنامهای تجاری که میان  رؤسای جمهور افغانستان و ازبکستان به امضا رسید یکی آن موافقتنامه‌ای  ترانزیت اموال تجاری میان دوکشور است  که بر اساس آن اکنون اوزبیکستان هزینه‌ای تزانزیت کالاهای بازرگانی افغانستان را 50 درصد کاهش داده است. این اقدام به باور وزارت تجارت و صنایع سبب گسترش روابط بازرگانی میان دوکشور خواهد شد.

 مسافرقوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع در توضیح بیشتر موضوع گفت:« پنجاه در صد کاهش تعرفه‎های کالاهای بازرگانی افغانستان نمایان‎گر این است که دید مثبت برای همگرایی منطقه‎ای از سوی دولت‎مردان کشور اوزبیکستان و افغانستان وجود دارد. این امر باعث می‎شود که در آینده سبب افزایش مبادلات و بهتر شدن وضع ترانزیت ما تأثیر خوب داشته باشد.»

در همین حال اتاق‌های تجارت و صنایع  خواستار عملی شدن تمامیِ توافقنامه‌های بازرگانی میان دوکشور است.

از سویی هم وزارت فواید و عامه از تکمیل شدن 90 درصد سروی خط آهن اوزبیکستان - مزار شریف الی خواف هرات خبر می‌دهد.

گفته می‌شود، خط آهن اوزبیکستان  مزارشریف ، 676 کیلومتر طول دارد و بعد از پیمودن  شهرک بندریِ حیرتان از ولایتهای بلخ، جوزجان، فاریاب و بادغیس به هرات وصل می‌شود.
عکاس: الهام حسین قاطع

حضور امریکا به تقویت داعش در افغانستان انجامیده است 2018-04-23

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید با حضور امریکا به نام مبارزه با تروریزم در افغانستان، گروه تروریستی داعش در این کشور ظهور کرد.

نُه سرباز در بادغیس توسط طالبان کشته شدند 2018-04-23

مسوولان محلی بادغیس می‌گویند طالبان شب هنگام حملات تهاجمی را بر شماری مرکزهای ثبت نام رای دهندگان در منطقه باغبان شهر قلعه نو راه انداخته اند.

تقویم برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام شد 2018-04-22

بر بنیاد این تقویم، ثبت نام نامزدان برای انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ پنجم ماه جوزا آغاز تا 22 همین ماه ادامه می‌یابد.