ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

اوزبیکستان 50 درصد مالیه بر کالاهای افغانی را کاهش داد

۱۳۹۶-۱۱-۱۳

وزارت تجارت و صنایع می‌گوید، کاهش در صدی تعرفه‎های گمرکی بر کالاهای افغانی بر اساس توافقنامه امضا شده میان افغانستان و اوزبیکستان صورت می‎گیرد.

 

از بیست توافقنامهای تجاری که میان  رؤسای جمهور افغانستان و ازبکستان به امضا رسید یکی آن موافقتنامه‌ای  ترانزیت اموال تجاری میان دوکشور است  که بر اساس آن اکنون اوزبیکستان هزینه‌ای تزانزیت کالاهای بازرگانی افغانستان را 50 درصد کاهش داده است. این اقدام به باور وزارت تجارت و صنایع سبب گسترش روابط بازرگانی میان دوکشور خواهد شد.

 مسافرقوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع در توضیح بیشتر موضوع گفت:« پنجاه در صد کاهش تعرفه‎های کالاهای بازرگانی افغانستان نمایان‎گر این است که دید مثبت برای همگرایی منطقه‎ای از سوی دولت‎مردان کشور اوزبیکستان و افغانستان وجود دارد. این امر باعث می‎شود که در آینده سبب افزایش مبادلات و بهتر شدن وضع ترانزیت ما تأثیر خوب داشته باشد.»

در همین حال اتاق‌های تجارت و صنایع  خواستار عملی شدن تمامیِ توافقنامه‌های بازرگانی میان دوکشور است.

از سویی هم وزارت فواید و عامه از تکمیل شدن 90 درصد سروی خط آهن اوزبیکستان - مزار شریف الی خواف هرات خبر می‌دهد.

گفته می‌شود، خط آهن اوزبیکستان  مزارشریف ، 676 کیلومتر طول دارد و بعد از پیمودن  شهرک بندریِ حیرتان از ولایتهای بلخ، جوزجان، فاریاب و بادغیس به هرات وصل می‌شود.
عکاس: الهام حسین قاطع

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند 2018-02-22

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت. 2018-02-22

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است 2018-02-22

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.