ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

حامد کرزی: امریکا باید عملاً بالای پاکستان فشار وارد کند.

۱۳۹۶-۱۱-۱۲

حامد کرزی رییس جمهور پیشین می‌گوید هرگونه ظلمی‌که امروز در حق مردم افغانستان صورت می‌گیرد ناشی از پول‌های کمکی امریکا به پاکستان است.

 

حامد کرزی در مصاحبه با صدای آشنای امریکا گفته است هرگاه امریکا می‌خواهد گروه‌های تروریستی را در افغانستان شکست دهد، باید فشارهای عملی و سازنده را بر اداره‌ای استخبارات پاکستان و اردوی این کشور وارد کند.

آقای کرزی تأکید دارد که واشنگتن باید تمامی جای‌داد مقام‌های پاکستانی را که در امریکا زنده‌گی می‌کنند مسدود کند و بی‌درنگ کمک‌های مالی اش را برای این کشور قطع کند.

آقای کرزی در بخشی از این مصاحبه گفته است که « اینجا امریکا صد در صد ملامت است. امریکا این ملامتیِ خود را با دامن زدن بیشتر جنگ در افغانستان پنهان کرده نمی‎تواند بلکه با فشار بر اردو و صاحب‎منصبان پاکستان رفع کند.»

آقای کرزی امریکا و پاکستان را عامل اصلی سیاه روزی مردم افغانستان می‌داند و می‌گوید که در چند سال گذشته امریکا 33 میلیارد دالر را به اسلام آباد کمک کرد و این پول‌ها صرف برای تقویت هراس‌افکنی و افراطیت به منظور بدامنی افغانستان به مصرف رسید.

آقای کرزی می‎گوید:« ظلمی‎که بر مردم افغانستان صورت گرفت به نقشه و پول مشترک پاکستان و امریکا بود. افراطیتی‌که در افغانستان شکل گرفت از پول امریکا و بعضی کشورهای عربی بود. امریکا اگر خواسته باشد فقط جایدادهای این صاحب منصبان پاکستانی را در لندن ضبط بکند.»

رییس جمهور پیشین هم‌چنان در مورد حمله‌های اخیر گروه طالبان در پایتخت چنین واکنش نشان می‌دهد.

او می‎گوید:«شورشیان با اعمال اخیر شان در شهر نو اطفال و مردم ما را به قتل رساندند. این ها در حقیقت به اهداف امریکا و پاکستان خدمت می‎کنند.»

حامد کرزی از دونالد ترامپ نیز می‌خواهد تا به بهانه‌ای حملات انفجاری و انتحاری گروه طالبان، یکبار دیگر آتش نبرد افغانستان را شعله ور نسازد، زیرا مردم افغانستان به تداوم جنگ نه بل صلح نیاز دارند.
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.