ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

انفلونزای مرغی؛ شیوع دوباره با خساره‎ای گزاف

۱۳۹۶-۱۱-۰۵

این بیماری که طی هفته‌ی جاری در ولایت هرات شیوع کرده، ده‌ها میلیون افغانی به بازرگانان و فارم‌داران پرورش مرغ‌های گوشتی و تخمی زیان وارد کرده است.

 

هرات، طی هفته‌ای جاری با خبر شیوع آنفلوانزای پرنده‌گان همراه بود. بیماریِ که میلیون‌ها پول افغانی برای فارم‌داران پرورش مرغ زیان وارد کرده است و تعداد زیادی از کسانی‎که برای مرغداری سرمایه‎گذاری کرده اند را تهدید می‌کند.

شماری از فارم‌داران مرغ‌های گوشتی و تخمی، عوامل شیوع این بیماری را عدم توجه وارد کننده‌گان مرغ و ساخت و ساز غیر معیاری فارم‌های پرورش مرغ می‌خوانند.

آنان می‌گویند، اگر این بیماری توسط تیم‌های بهداشتی حیوانی مهار نشود، احتمالاً خسارات هنگفت مالی به فارم‌داران وارد شود.

حبیب رسولی، فارم دار پرورش مرغ‌های تخمی می‎گوید این انفلونزا خفیف است. شدت زیاد ندارد. در صورتی‎که دیگر فارم‎ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر این مرض اقدام نکنند باعث خسارات بیشتر خواهد شد.

براساس گزارش‌ها، سه فارمی‌که طی چند روز گذشته با بیماری انفلونزا مصاب شده بود، از سوی اداره‌ای زراعت و مالداری هرات قرنطین است و بیش از 70 هزار مرغ از بین برده شده اند.

درهمین حال، بشیراحمد احمدی، سرپرست اداره زراعت هرات می‌گوید که از میان سه صد فارم مرغ‌داری، تاکنون تنها سه فارم مصاب به بیماری آنفلونزا شده است.

آقای احمدی می‌گوید این اولین گزارش از شیوع مرض انفلونزا در سه فارم مرغ‎داری به اداره‎ای ما بوده است. خوش‎بختانه ما چنین گزارش‌ها را از دیگر فارم‎ها نداریم. در این مورد تحقیق بیشتر می‎کنیم.

یکی از نگرانی‌هایی‌که در زمان شیوع بیماری انفلونزای پرنده‌گان در میان مردم موجود است، صحی بودن گوشت و تخم مرغ است، نگرانی‌یکه مسوولان در حال حاضر آن را چندان خطرناک نمی‌انگارند.

________
حبیب بهاور
عکاس: الهام حسین قاطع

پروژه‌ای تاپی به روز جمعه افتتاح خواهد شد 2018-02-20

در آستانه افتتاح این پروژه‌ای بزرگ اقتصادی شماری از جوانان در شهر هرات با برگزاری مراسم ویژه از این روند استقبال کردند.

حلقات بیرونی در تلاش سبوتاژ روند صلح افغانستان است 2018-02-20

رییس شورای عالی صلح در نشست ملی مشوره‎ای صلح با بزرگان قومی می‌گوید که هر تلاشی مانع کار آنان نخواهد شد.

ایران از گسترش دامنه‎ای داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد 2018-02-20

جواد ظریف وزیر خارجه‎ای ایران گفته است که گروه تروریستی داعش مخصوصاً در شمال و نزدیک مرزهای روسیه و ایران در افغانستان فعالیت دارند.