ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

افزایش نگرانی‎ها از اُفت ارزش افغانی در برابر دالر امریکایی

۱۳۹۶-۱۰-۱۷

شماری از شهروندان کشور می‎گویند افزایش ارزش سرسام‌آور اسعار خارجی به ويژه دالر در برابر پول افغانی برای شان زیانهای بزرگ کاری را به بار آورده است.

 

در بازار امروز کابل یک دالر امریکایی به ارزش بیش از 70 افغانی خرید و فروش می‌شود، موضوعیکه نگرانی شهروندان کشور  و انتقادهای تند کسبه کاران را به دنبال دارد.

آنان می‌گویند که بیشتر داد و ستدها در کشور با پول‌های خارجی صورت می‌گیرد و بهای پول افغانی در برابر این اسعار کاهش یافته و باعث زیان‌ها در کار و بار آنان شده است.

شیراحمد یکی از دوکانداران شهر کابل می‎گوید:" وقتی ما جنس می‌خریم باید پول دالر بپردازیم و فروش ما به پول افغانی است. پایین آمدن ارزش افغانی در برابر دالر باعث می‌شود که ما ضرر کنیم."

از سویی هم اتحادیهی صرافان سرای شهزاده‌ای کابل بانک مرکزی افغانستان را به کم‌کاری و نداشتن سیاست معقول  در برابر پول افغانی متهم کرده و می‌گوید که این بانک نتوانسته جلو چَلش پول‌های خارجی در کشور را بگیرد.

محمد هاشم روضه‌یی سخنگوی اتحادیه صرافان سرای شهزداه کابل در این مورد گفت:" چلش اسعاد خارجی تأثیر منفی روی کار تجار گذاشته است. امیدوار هستیم که د افغانستان بانک یک سیاست معقول پولی را روی دست بگیرد تا در معاملات از پول افغانی استفاده شود."

ادارهی بانک مرکزی در این مورد رسماً چیزی اظهار نظر نکرده است، اما شمارِ منابع در این بانک می‌گویند که به زودی برای حل این چالش اقدام خواهد شد.

________

حبیب بهاور




عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.