ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

افزایش نگرانی‎ها از اُفت ارزش افغانی در برابر دالر امریکایی

۱۳۹۶-۱۰-۱۷

شماری از شهروندان کشور می‎گویند افزایش ارزش سرسام‌آور اسعار خارجی به ويژه دالر در برابر پول افغانی برای شان زیانهای بزرگ کاری را به بار آورده است.

 

در بازار امروز کابل یک دالر امریکایی به ارزش بیش از 70 افغانی خرید و فروش می‌شود، موضوعیکه نگرانی شهروندان کشور  و انتقادهای تند کسبه کاران را به دنبال دارد.

آنان می‌گویند که بیشتر داد و ستدها در کشور با پول‌های خارجی صورت می‌گیرد و بهای پول افغانی در برابر این اسعار کاهش یافته و باعث زیان‌ها در کار و بار آنان شده است.

شیراحمد یکی از دوکانداران شهر کابل می‎گوید:" وقتی ما جنس می‌خریم باید پول دالر بپردازیم و فروش ما به پول افغانی است. پایین آمدن ارزش افغانی در برابر دالر باعث می‌شود که ما ضرر کنیم."

از سویی هم اتحادیهی صرافان سرای شهزاده‌ای کابل بانک مرکزی افغانستان را به کم‌کاری و نداشتن سیاست معقول  در برابر پول افغانی متهم کرده و می‌گوید که این بانک نتوانسته جلو چَلش پول‌های خارجی در کشور را بگیرد.

محمد هاشم روضه‌یی سخنگوی اتحادیه صرافان سرای شهزداه کابل در این مورد گفت:" چلش اسعاد خارجی تأثیر منفی روی کار تجار گذاشته است. امیدوار هستیم که د افغانستان بانک یک سیاست معقول پولی را روی دست بگیرد تا در معاملات از پول افغانی استفاده شود."

ادارهی بانک مرکزی در این مورد رسماً چیزی اظهار نظر نکرده است، اما شمارِ منابع در این بانک می‌گویند که به زودی برای حل این چالش اقدام خواهد شد.

________

حبیب بهاور
عکاس: الهام حسین قاطع

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند 2018-02-22

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت. 2018-02-22

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است 2018-02-22

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.