ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نخستین فابریکه تولید و ذوب آهن در کشور به فعالیت آغاز کرد

۱۳۹۶-۱۰-۱۶

رییس جمهور غنی در مراسم افتتاح این فابریکه به مبدل ساختن افغانستان به یک کشور صادراتی در بخش تولید آهن تأکید می‌ورزد.

 

رییس جمهور غنی  فعالیت این فابریکه را یک سرمایه‌گذاری موفق در کشور خوانده می‌گوید ، حالا زمان آن رسیده است که افغانستان در قسمت تولید فولاد از کشور وارداتی به صادراتی مبدل گردد.

آقای غنی می‎گوید:" هدف ما این است که افغانستان در صنعت فولاد از یک مملکت وارد کننده به یک ممکلت صادر کنند مبدل شود. حد اقل دو میلیارد تن ذخیره آهن داریم و هنوز هم روزانه 3500 تن فولاد را از بیرون وارد می‎کنیم. از این دیگر ظلم بزرگتر نمی‎تواند باشد."

آقای غنی همچنان تأکید می‌کند که هیچ قدرتی نمی‌تواند اهداف ملی ما را از بین ببرد و آنهایی که در صدد غضب و به غارت بردن بیت‌المال استند، بهتر است در قسمت سرمایه‌گذاری کشور توجه کنند.

رییس جمهور هم‌چنان سرمایه‌گذاری در کشور را یگانه راه برای حل مشکل بیکاری در کشور می‌داند.

آقای غنی تصریح می‎کند:" وقتی سکتور خصوصی به صورت درست بالای صنعت سرمایه‎گذاری می‎کند، زمینه‌ی کار برابر می‎شود، فایده‎ی مشروع به دست می‎آید و سرمایه‎ی ما روز به روز بیشتر خواهد شد."

در همین حال خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع می‌گوید تولیدات آهن کشور، نسبت به تولید برخی کشورهای همسایه از کیفیت خوبی برخوردار است و از این رهگذر حتی آماده رقابت با کشورهای بیرونی می‌باشد.

آقای الکوزی در می‎افزاید:" ما هنوز هم تقریباً 4500 تن سیخ گول روزانه وارد می‎کنیم. این ظرفیت بزرگ است. سالانه 650 میلیون دالر از کشور خارج می‎شود."

گفته می‌شود سالانه به ارزش میلیون‌ها دالر سیخ گول از کشور های بیرونی وارد افغانستان می‌شود که پس از این با استفاده از تولیدات داخلی اندکی از میزان واردات در صنعت آهن کاهش به میان آید.

________

حبیب بهاور
عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.