ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

مخالفین مسلح از طریق قاچاق مواد مخدر تجهیز می‎شوند

۱۳۹۶-۱۰-۱۵

مخالفین مسلح از طریق قاچاق مواد مخدر تجهیز می‎شوند

شماری از اعضای شورای ولایتی بدخشان می‌گویند که از چند سال به اینسو کنترول معادن این ولایت به دست طالبان است و حکومت توانایی عقبزدن آنان را ندارد.

بدخشان از ولایت‌های کوهستانی بوده که معادن و ذخایر زیرزمینی فراوانی به ویژه لعل و لاجورد را در خود جا داده است. براساس گزارش‌ها بیشتر ذخایر معدنی این ولایت، دست ناخورده باقی مانده است.

شماری از اعضای شورای ولایتی بدخشان می‌گویند که این معادن به منبع پُردرآمد مخالفین مسلح مبدل شده و این گروه حتی کارخانههای تولید و پروسس هیرویین نیز در اختیار دارند.

ضیاءالحق واثق یکی از اعضای شورای ولایتی بدخشان می‎گوید:" دولت باید تصمیم بگیرد که باید همرای مسوولین محلی صحبت کند. معادن این ولایت از طرف قوماندان‎های محلی استخراج می‎شود به احتمال کم مقام‎های محلی دولت نیز در این کار شریک هستند."

مسوولان محلی بدخشان هم می‌پذیرند که از سه سال به اینسو افراد مسلح و زورمندان محلی معادن این ولایت را استخراج می‌کنند.

احمد فیصل بیگ‌زاد والی بدخشان در این مورد گفت:" یکی از معادن بسیار غنی ما در ولسوالی کران و منجان سه سال قبل به دست مخالفین مسلح افتیده و آنها فعلن معدن را در اختیار دارند اما استخراج به آن حدی که می‎گویند نیست."

در بدخشان معادن زیادی وجود دارد که بیشترین آن در ولسوالیهای کران و منجان، ارگو، درایم، بهارک، ارغنچ‌خواه، اشکاشم،ماهمی ، جرم، خاش، کوهستان و راغستان موقعیت دارند.

باورها اینست که به دست‌گیری کنترول این معادن و استخراج آن از سوی حکومت، نه تنها باعث رشد اقتصاد کشور می‌گردد، بلکه برای هزاران تن نیز فرصتهای کاری را فراهم می‌سازد.

________

حبیب بهاور
عکاس: الهام حسین قاطع

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند 2018-02-22

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت. 2018-02-22

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است 2018-02-22

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.