ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

دومین محموله‎ی کمک‎های قزاقستان به افغانستان رسید

۱۳۹۶-۱۰-۱۳

مقام‌های کشور قزاقستان می‌گویند ارزش این کمکها بیش از دو ملیون دالر می‌رسد و آستانه متعهد به ادامه کمک‌های اش به افغانستان است.

 

کمکهای مواد غذایی کشور قزاقستان در 55 واگن امروز از طریق شهرک بندی حیرتان به وارد کشور شد.

ژکانوف علی موسی نماینده قزاقستان در بخش کمک‌ها می‌گوید کشورش متعهد به ادامه کمک‌ها به افغانستان و توسعه روابط بازرگانی با این کشور است.

آقای علی موسی گفت:" قزاقستان متعهد به ادامه‌ی کمکهای خود به مردم افغانستان است. این کمک‌ها به ارزش دومیلیون و 438 هزار دالر در 55 واگن مواد غذاییِ که شامل آرد ، کنسرو و ترکاری می‌باشد را در بر می‌گیرد."

از سوی هم مسوولان کنسلگری قزاقستان در شهرمزارشریف می‌گویند که این کمک‌ها به گونه‌ی نوبتی به مردم افغانستان ادامه خواهد داشت.

کانونتابایوف باخیت مستشار قزاقستان در بلخ می‌گوید:" مساعدت امروز قزاقستان به افغانستان نشان دهنده روابط نیک دو کشور است و این کمک‌ها به شکل نوبتی به مردم افغانستان ادامه خواهد داشت."

با این حال رییس حوادث طبیعی بلخ می‌گوید این کمک‌ها برای خانواده های متضرر از رویدادهای طبیعی در نقاط مختلف کشور توزیع خواهد شد.

ادامه‌ی جنگ و درگیریها و حوادث طبیعی بسیاری از شهروندان را در وضعیت بدی اقتصادی قرار داده است. از این رو به گفته مقام‌های حکومتی، چنین کمک‌ها می‌تواند بر بهبود وضعیت زنده‌گی آنان تأثیرگذار باشد.

________

حبیب بهاور
عکاس: الهام حسین قاطع

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند 2018-02-22

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت. 2018-02-22

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است 2018-02-22

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.