ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

آغاز انتقال کالاهای افغانستان از طریق خط آهن اوزبیکستان

۱۳۹۶-۱۰-۱۲

آغاز تزانزیت کالاهای بازرگانی افغانستان و اوزبیکستان از طریق خط آهن، زمینه را برای معاملات بازرگانی افغانستان با روسیه و چین نیز فراهم می‌سازد.

 

قرار است به زودی تبادله کالاهای ترانزیتی میان افغانستان و اوزبیکستان از طریق خط آهن آغاز شود.

اتاق‌های تجارت و صنایع، اقدام اخیر میان افغانستان و اوزبیکستان را، گامی در راستای فراهم شدن فرصت‌های بیشتر بازرگانی و سرمایه‌گذاری میان دو کشور می‌داند.

مسوولان این اتاق تأکید دارند که آغاز ترانزیت کالاهای میان دو کشور، زمینه را همچنان برای معامله‌های بازرگانی با روسیه و چین مساعد می‌سازد.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع گفت:" ما حالا فرصت‌های را پیدا کردیم تا کالاهای خود را از طریق‌ واگون‌های که در مسیر خط آهن اوزبیکستان و افغانستان رفت و آمد می‌کند انتقال بدهیم."

از سوی هم وزارت تجارت و صنایع از تشکیل یک کمیته تازه به منظور نظارت از تطبیق توافق‌نامه‌های صورت گرفته میان دو کشور خبر داده می‌گوید که این کمیته هر پانزده روز، نتایج بررسی‌های شان را با سران دو کشور شریک می‌کنند.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع در این مورد می‌گوید:" ما در آینده‌های نه چندان دور ما شاهد صادرات افغانستان توسط خط آهن از طریق خط آهن اوزبیکستان به کشورهای ثالث خواهیم بود."

چندی پیش روسای جمهوری افغانستان و اوزبیکستان به منظور تحکیم روابط و افزایش معاملات بازرگانی، 20 سند همکاری را در بخش‌های مختلف اقتصادی امضا کردند.

________

حبیب بهاور
عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.