ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

کار ساختاری پروژه تاپی در سال 2018 تکمیل خواهد شد

۱۳۹۶-۱۰-۰۶

مسوولان پروژه‌ی تاپی در تلاش اند تا کارهای ساختاری  این پرژه را در سال 2018 تکمیل کنند و در 2019 اولین بخش گاز ترکمنستان از افغانستان عبور کند.

 

پروژهی  تاپی یا  انتقال پایپلاین گاز ترکمنستان  از طریق افغانستان به کشور های هند و پاکستان ؛ قرار است 33 ملیارد متر مکعب گاز  این کشور را از افغانستان به کشور های هند و پاکستان انتقال دهد.

با این حال مسوولان این پروژه می‌گویند که کار ساختاری پایپلاین انتقال این مقدار گاز در سال 2018 تکمیل خواهد شد و سپس در 2019 میلادی بخشی از این گاز به کشورهای هند و پاکستان انتقال خواهد یافت.

محمد میرات امانوف رییس اجرایی پروژه‌ای تاپی گفت:" تلاش‌های اخیر نشان می‌دهد که ما کارهای ساختاری پروژه را در سال 2018 آغاز خواهیم کرد و اولین بخش گاز را در سال 2019  انتقال خواهیم داد. ما تصمیم داریم در نخست کار عملی پایپلاین گاز را در افغانستان از ولایت هرات با همکاری مسوولان پروژه تاپی آغاز کنیم."

بیمل دیسای مشاور حقوقی این پروژه می‌گوید که پروژه‌ی تاپی نیاز به حمایت سیاسی و حقوقی دارد و باید از خطرات احتمالی محیط زیستی نگهداری شود.

آقای دیسای در ادامه افزود:" پروژه‌ی تاپی نیاز به چارچوب و پایداری‌های سیاسی و حقوقی دارد. باید  این پروژه از خطرات و تأثیرات  محیط زیستی نگهداری شود و هر سه کشور باید در این زمینه به توافق برسند."

به گفته‌ی مسوولان این پروژه هنوز هم تاپی نیاز به کمک‌های مالی دارد و عبور این پایپلاین گاز از مناطق کوهستانی افغانستان، کار مشترک سه کشور را می‌طلبد.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.