ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

سفر شرق نزدیک پوتین، نفوذ او را نشان می‎دهد

۱۳۹۶-۱۰-۰۳

نیل ماکفارکوهر (Neil MacFarquhar) و ئین بارنارد (Anne Barnard) در مطلب منتشره در روزنامه نیویارک تایمز مینویسند، در روز دوشنبه رییس جمهور ولادیمیر پوتین سفر سریع انجام داد و طی آن از متحدان خود در شرق نزدیک بازدید به عمل آورد و بدین وسیله توسعه نفوذ روسیه و ادامه‎ی تضعیف نقش امریکا را در منطقه خاطرنشان ساخت.

پوتین ابتدا بازدید کوتاه مدت از سوریه، بعداً از مصر به عمل آورد و در آنجا ملاقاتهای کوتاه مدت با رهبران این کشورها انجام داد. بعداً در همان روز او از انقره پایتخت ترکیه دیدن کرد.
سفر او در زمینه نارضایتی روزافزون در جهان از ایالات متحده امریکا نسبت فیصله یک جانبه رییس جمهور ترامپ در مورد به رسمیت شناختن اورشلیم، سومین شهر مقدس برای مسلمانان، به مثابه پایتخت اسراییل، صورت گرفت. این فیصله به تجرید هرچه بیشتر ایالات متحده امریکا و اسراییل کمک کرد و باعث خشم متحدان در اروپا و جهان عرب گردیده و همزمان جامعه عربی را به این امر متقاعد ساخت که ایالات متحده امریکا جداً از موضعگیری ضد مسلمانان پیروی می‌کنند.
به طور مثال، در روز دوشنبه در بروکسل نیتان یاهو صدراعظم اسراییل که اتحادیه اروپایی را به «شناختن حقایق» و تایید عمل ترامپ دعوت کرد، با مخالفت قاطع روبه رو شد.
سفر ولادیمیر پوتین نیز در کشورش عواقب داشت، چون این سفر نقش او را به مثابه شخصیت دولتی جهانی در لحظه نشان داد، وقتیکه او مبارزه انتخاباتی آغاز می‎کند و خود را برای مقام ریاست جمهوری — برای دوره پنجم، ممکن، آخرینبار، نامزد میسازد.
در هر کشور که پوتین از آن بازدید بعمل آورد، موفقیتهای معین دستیاب شده یا حد اقل فضای دوستانه حکمفرما بود که به موضوع برای اعلامیههای پر سر و صدا مبدل گردید.

هنگام بازدید کوتاه مدت در پایگاه هوایی در سوریه، جای که او را بشار اسد رییس جمهور سوریه ملاقات کرد، پوتین یکبار دیگر اعلام داشت که نظامیان روسیه وظیفه شان را انجام دادند و به وطن بر میگردند. او چنین وعده را بار اول در ماه مارچ سال 2016 داده بود.
در مصر رییس جمهور ولادیمیر پوتین و رییس جمهور عبدالفتاح السیسی یک عده مسایل مورد بحث قرار دادند که نقش روزافزون مسکو را نشان میدهند.

آنها در کنفرانس مطبوعاتی تایید کردند که روسیه با از سرگیری پروازهای منظم مستقیم هوایی تروریستی با مصر که بعد از ان متوقف ساخته شده بودند که در سال 2015 در آسمان جزیره نمای سینا طیاره روسی منفجر ساخته شد، موافقت کرده است. مصر از این مدرک ملیاردها دالر عواید به دست خواهد آورد. برعلاوه این، رهبران دو کشور امضای قرارداد به ارزش 30 میلیارد دالر تایید کردند که طبق آن روسیه در مصر ستیشن برق اتمی — اولین ستیشن در این کشور، خواهد ساخت. در اواخر ماه گذشته خبرهای در این باره منتشر شدند که دو کشور امکان عقد موافقتنامه را مطالعه میکنند که مطابق آن نیروهای هوایی — فضایی روسیه میتوانند از پایگاههای نظامی مصر استفاده کنند.

بازدید از ترکیه آخرین بازدید پلان شده در آن روز بود. موضوع اساسی برنامه‎ی آنروز مذاکرات سیاسی در باره‎ی ختم جنگ در سوریه و فروش سیستمهای راکتی پیشرفته مدافعه هوایی اس-400 روسیه به انقره بود.

این هشتمین ملاقات ولادیمیر پوتین و رییس جمهور رجب طیب اردوغان در سال روان بود و در هفتههای اخیر آنها هر دو هفته یکبار باهم ملاقات می‎کنند.

پوتین با وجود  آنکه در باره‎ی پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2018 کاملاً مطمئن میباشد، ولی تلاش میورزد حضور اعظمی رأی دهنده‎گان را در انتخابات تأمین کند.

به عقیده تحلیلگران مختلف، او برای این کار به فعال ساختن کمپاین انتخاباتی ریاست جمهوری و این تصور ضرورت دارد که او توجه خود را بر مسایل سیاست داخلی متمرکز ساخته است. از همینرو او می‎خواهد شرکت وسیع روسیه در عملیات سوریه را تا زمان کاهش دهد وقتیکه در ماه فبروری کار بزرگ مقیاس تبیلغاتی آغاز میگردد.

پوتین هنگام سخنرانی در پایگاه حمیمیم در سوریه اعلام داشت:« نیروهای مسلح روسیه طی دو سال یکجا با اردوی سوریه گروههای دارای قابلیت محاربهیی تروریستان بینالمللی را درهم کوبیدند. به این ارتباط من فیصله کردم: بخش قابل ملاحظهی قطعات نظامی روسیه که در جمهوری عربی سوریه قرار دارند، به خانه، به روسیه، برمیگردند.»

او همچنان اظهار داشت که روسیه حضور دایمی در سوریه — در پایگاه حمیمیم و در پایگاه تأمینات مادی — تخنیکی نیروهای بحری روسیه در تارتوس تأمین کرده است.
روسیه نه تنها از اردوی اسد که با مشکلات جدی دست به گریبان بود، حمایت کرد، بلکه شرکای مذاکرات بین‌المللی صلح را به صرفنظرکردن از عقید واحد قبلی دستیاب شده در این مورد که مذاکرات راجع به اصلاحات سیاسی در این کشور را فقط بعد از کناررفتن اسد میتوان پیشبرد، متقاعد ساخت.
پوتین میخواهد راجع به پیروزی خود — نه تنها از نقطه نظر نظامی، اعلام کند. او میخواهد نقش رهبری خود را در عرصه ابتکارات بینالمللی دیپلوماتیک تحکیم بخشد که او دستاورد عمده در امر بازگشت روسیه به صحنه بینالمللی به مثابهی بازیگر مهم مانند امریکا میداند.
نماینده‎گان اپوزیسیون در مذاکرات ژینیو تحت سرپرستی سازمان ملل متحد از امر رییس جمهور پوتین راجع به خروج نیروها از سوریه استقبال کرده اند.
سوریه گره پیچیده سیاسی است که در آن هر کدام از بازیگران مهم منطقوی و جهانی اهداف و منافع خودی دارد و جستجوی مصالحه و راه حل معقول قابل قبول برای همه ادامه خواهد یافت. ولی رهبری روسیه در مورد چارچوب تأمین تمامیت ارضی، حق حاکمیت ملی و انتخاب رهبری و آینده سوریه توسط مردم سوریه با همه جوانب در مرحله کنونی دست یافته که به ذات خود پیروزی بس بزرگ محسوب می‌شود.
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.