ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

مادر بمب‎ها نتوانست نقش امریکا را در آسیای‎میانه برجسته کند

۱۳۹۶-۰۹-۲۳

مرکز تحقیقاتی و پژوهشی پارلمان اروپا در جدیدترین گزارش تحلیلی خود اعلام کرد که روسیه در صدد بیرون راندن امریکا از آسیای میانه است.

خبرگزاری "ریانووستی" روسیه نوشته است که محققان پارلمان اروپا در گزارش فوق توضیح داده اند که واشنگتن به دلیل افزایش نفوذ مسکو،  مواضع  و نقش خود را در آسیای میانه از دست می‌‌دهد.

علاوه بر این به نظر تحلیلگران پارلمان اروپا، تضعیف حضور نظامی ایالات متحده در آسیای مرکزی می‌‌تواند ناشی از کاهش عملیات ‌نظامی در افغانستان هم باشد.

قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان متحدان نظامی روسیه هستند که در سال 2014 میلادی قرقیزها را متقاعد کردند تا توافق‌نامه‌‌ی با امریکا مبنی بر استقرار پایگاه هوایی نظامی «ماناس» را تمدید نکنند.

مرکز تحقیقاتی و پژوهشی پارلمان اروپا در این گزارش همچنین یادآور شد که امریکا فرصت حمل و نقل سلاح را از طریق روسیه به افغانستان نیز از دست داده است. در سال 2015، دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه، حمل و نقل سلاح امریکا از طریق شبکه تأمین شمال را بر روی این کشور بست.

این در حالی است که امریکا از سال 2015-2008 سلاح و مهمات را از طریق روسیه به افغانستان حمل می‌‌کرد و این مسیر حمل سلاح امریکا به این کشور نیز مسدود شد.

علاوه بر این، حجم تجارت روسیه با دیگر کشورهای منطقه در مقایسه با حجم تجارت امریکا با کشورهای منطقه در یک سطح بسیار بالاتری قرار دارد. حجم تجارت امریکا با کشورهای منطقه  تنها 2.4 درصد تجارت آسیای مرکزی را تشکیل داده که سهم روسیه در این زمینه به 18 درصد رسیده‌ است.

در همین حال "آلکسی لئونکوف" کارشناس نظامی و مدیر تجاری مجله «آرسنال میهنی» معتقد است که امریکا نتوانسته است در طول تمام سالهای حضور خود در آسیای مرکزی به موفقیت دست یابد.

لئونکوف با اشاره به حضور 16 ساله امریکا در آسیای مرکزی، به ویژه در افغانستان، و عملیات ضد هراس افکنی نیروهای آن در این کشور، میگوید با نتیجهگیری از حضور و عملیات امریکا در افغانستان، به این نتیجه میرسیم که امریکا عملا هیچ دستاوردی در طول 16 سال حضور خود در این کشور نداشته است و منطقه آسیای مرکزی همچنان نا امن است.

این کارشناس روس گفت: روسیه با تعقیب یک پالیسی مؤثر بلند مدت با کشورهای سابق شوروی، از جمله  قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان توانست شرایط را به نفع خود تغییر دهد، چنانچه قرقیزستان در سال 2014 از تمدید توافقنامه‌ با امریکا مبنی بر استقرار پایگاه هوایی نظامی این کشور در قلمرو خود خودداری کرد.

لئونکوف در ادامه گفت: در حال حاضر این کشورها به نحوی در سازمان پیمان امنیت جمعی اشتراک دارند و عملیات نظامی موفق ما در سوریه نیز توجه متحدان مان از جمله ایران و هند را جلب کرده است.  پاکستان نیز در صدد بهبود روابط خود با سوریه است. وضعیتی به وجود آمده است که نیروهای امریکایی و در کل تمام پالیسی امریکا بر گسترش نفوذ خود تنها در یک قلمرو که آن هم افغانستان است متمرکز است، و از آنجایی که در افغانستان هم با شکست مواجه شده اند، نقش و نفوذ آن به شدت در حال کاهش است.

لئونکوف همچنین تأکید کرده که؛ علیرغم اینکه امریکا "مادر همه بمبها" را در افغانستان استفاده کرد، اما نتوانست کشورهای آسیای مرکزی را تحت تأثیر قرار دهد و نگرش آنها را نسبت به خودش تغییر دهد. کشورهای منطقه نه تنها از پرتاب بزرگترین بمب امریکا در قلمرو افغانستان حمایت نکردند، بلکه آن را نکوهش نیز کردند.  با وجود اینکه اقدامات امریکا سبب برجسته کردن نقش آن در آسیای مرکزی نشد، اما این کشور با همکاری متحدان خود همچنان به تضعیف نفوذ رو به رشد روسیه در منطقه تلاش میکند.
عکاس: الهام حسین قاطع

اکثریت مردم خواستار نظام غیر متمرکز در کشور هستند 2018-02-22

پژوهش تازه مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان در مورد چگونگی نظام سیاسی در کشور نشان می‌دهد که بیشتر اشتراک کننده گان، خواهان تغییر نظام متمرکز شده اند

دوستم: بدون حضور من با طالبان گفتگو صورت نخواهد گرفت. 2018-02-22

معوان اول ریاست جمهوری که در مراسم گرامی‎داشت از سالگرد امیر علی شیرنوایی سخن می‎زد تأکید کرد که بدون حضور او مذاکره با طالبان ناممکن است.

افغانستان یکی از چهار کشور فاسد جهان است 2018-02-22

بر بنیاد گزارش نهاد جهانی شفافیت، افغانستان در سال 2017 میلادی پس از سومالیا، سودان‎جنوبی و سوریه مقام چهارم فاسدترین کشور جهان را گرفت.